Masz pytanie? Kliknij
Jaki kolor elewacji do czarnego dachu? Poradnik dla planujących budowę

Jesteś w trakcie budowy lub remontu domu i planujesz postawić na czarny dach? Sprawdź, jaki kolor elewacji będzie do niego pasował, a z jakiego lepiej zrezygnować, jeśli chcesz zachować estetyczny wygląd swojego domu. Dowiedz się, czy zawsze możesz się zdecydować na ciemny dach i co na ten temat mówią przepisy.

Pokrycie dachu w czarnym kolorze — czy łatwo je łączyć z innymi kolorami?

Dom z czarnym dachem może prezentować się naprawdę stylowo. To jeden z wyborów najczęściej dokonywanych przez Inwestorów. Ważne jednak, aby wybrać kolor elewacji, który podkreśli barwę pokrycia, a nie będzie się z nią “gryzł”. W przypadku czarnego dachu sprawdzi się wiele odcieni ścian. Nie oznacza to jednak, że dobór kolorów może odbywać się na zupełnie dowolnych zasadach.

Pierwszą ważną wskazówką jest zachowanie harmonii i balansu barwnego. Ciemne kolory dachu (czarny, grafitowy, ciemnoszary) w połączeniu z równie ciemnymi ścianami mogą wyglądać przytłaczająco. W takim przypadku, sprawdzonym wyborem jest jasna elewacja, która tworzy kontrast.

Nie są to oczywiście zasady, których trzeba bezwzględnie przestrzegać. Jeśli planujesz budowę nowoczesnego, designerskiego budynku, do czarnego dachu wybrać możesz nawet czarną elewację. Warto pamiętać jednak, że takie połączenie bywa ryzykowne i nie sprawdzi się w każdym przypadku.

Przed wybraniem koloru dachu pamiętaj o sprawdzeniu MPZP

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) jest aktem prawa lokalnego, który określa zasady zachowania ładu przestrzennego w danej gminie. To sprawia, że może on narzucać także kolorystykę dachu i tak niekiedy się zdarza. Co zrobić, jeśli MPZP wymaga np. jasnej elewacji i czerwonego dachu? W takim przypadku musisz się dostosować do określonych zasad, nawet jeśli nie są one zgodne z Twoimi wcześniejszymi planami.

Przeczytaj również o tym, jak sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Czarny dach — jaki kolor elewacji będzie do niego pasować? Sprawdź nasz miniporadnik!

Jak dobrać kolor dachu do elewacji? Spójność kolorystyczna ścian i pokrycia wpływa na estetykę budynku, dlatego warto dobrze ją przemyśleć. Istnieje ogólna zasada, mówiąca że zwykle najlepiej wyglądają kontrasty. Oznacza to, że biała elewacja i ciemny dach niemal zawsze będą dobrze się prezentować. Czy to jedyny dostępny wariant? Oczywiście, że nie. Zobacz, jaka elewacja i jaki dach do siebie pasują.

Czerń i biel — zawsze sprawdzony duet

Jasne, w tym białe, kolory elewacji w połączeniu z czarnym dachem to sprawdzone połączenie – klasyka, która nie wychodzi z mody. Jest obecna i dominuje również w aktualnych trendach w budownictwie, ponieważ po prostu dobrze wygląda. To pewne połączenie estetyczne, które nie zawodzi.

Beżowa elewacja domu i czarny dach — klasyka, którą warto wybrać

Ciemny dach w połączeniu z beżowym kolorem elewacji to równie mocny trend. Jasny beż jest mniej oczywistym odcieniem niż biel, a jednocześnie świetnie współgra z czernią, tworząc wyraźny kontrast.

Czy czarny dach można łączyć z szarą elewacją? Wyjaśniamy!

Elewacja w odcieniach szarości połączona z ciemnografitowym dachem również może wyglądać interesująco. Ważne jednak, aby nie wybierać zbyt ciemnej elewacji, która wizualnie “zleje” się z dachem. Różne odcienie szarości na tym samym budynku mogą sprawić, że będzie on wyglądać przytłaczająco.

Cegła lub klinkier — dobra alternatywa dla farby

Cegła i klinkier to tradycyjne materiały, które można łączyć z dachami w wielu kolorach, również czarnymi. Choć kontrast nie jest tu tak intensywny, jak przy białych ścianach, to klasyczny wygląd elewacji pozwala uzyskać ciekawy, a jednocześnie spójny wygląd.

Połączenie czarnego dachu i drewna na elewacji — nieoczywiste, ale efektowne rozwiązanie

Marzysz o drewnie na elewacji? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zestawić je z ciemnym dachem. Takie połączenie również może wyglądać świetnie. Dodatkowo w ofercie Florian Centrum można znaleźć nowoczesne blachodachówki modułowe w różnych kolorach, które idealnie dobierzesz do swoich upodobań estetycznych.

Tych kolorów elewacji warto unikać, wybierając czarny dach

Jaki kolor elewacji do czarnego dachu będzie nietrafionym pomysłem? Przede wszystkim najlepiej unikać kolorów ciemnych. To samo dotyczy barw jaskrawych i bardzo intensywnych, takich jak czerwień, żółć czy zieleń. Mocny akcent barwny na ścianach połączony z czernią dachu może wręcz “razić w oczy”, zamiast sprawić, że budynek będzie przykuwał wzrok. Ciemnoszara lub brązowa elewacja sprawi z kolei, że dom stanie się przytłaczającą bryłą.

Klasyczna biel, beż, drewno lub cegła sprawdzą się znacznie lepiej. Dobór kolorów na zasadzie kontrastu jest w tym przypadku niezawodny.

Dobieranie koloru elewacji do czarnego dachu — podsumowanie

Wciąż nie masz pewności, jakie kolory elewacji wybrać do ciemnego dachu? Czarny kolor pokrycia może być pewnym wyzwaniem, ale jednocześnie bywa piękną ozdobą całego budynku i warto to wykorzystać.

Jeśli nie chcesz ryzykować, postaw na klasykę – jasne ściany, np. białe, beżowe, w odcieniach delikatnej szarości lub popielate. Możesz także zdecydować się na naturalne materiały, takie jak cegła, klinkier lub drewno. Są klasyczne i nie przytłaczają, dlatego dobrze komponują się także z czarnym dachem.

Unikaj natomiast ekstrawagancji w postaci elewacji czerwonych, intensywnie żółtych czy pomarańczowych. Takie połączenia są bardzo wymagające stylistycznie i rzadko dobrze wyglądają.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj również: Jaki kolor elewacji do grafitowego dachu sprawdzi się najlepiej?

Koszyk