Masz pytanie? Kliknij
Jaki kolor blachy na dach wybrać? Trendy w budownictwie w 2024 roku

Wybór koloru dachu to poważna decyzja, która wpływa na to, jak ostatecznie będzie prezentował się dom. To do niego w kolejnym etapie musisz dopasować odcień elewacji. Dowiedz się, jaki kolor blachy na dach będzie najmodniejszy w 2024 roku. Poznaj najnowsze trendy i przekonaj się, jakie czynniki wziąć pod uwagę, wybierając odcień pokrycia dachowego.

Kolor blachy na dachu — na jakim etapie budowy najlepiej go wybrać?

Decyzję o tym, jaki kolor blachy na dach wybrać, warto podjąć na etapie opracowywania projektu. Dzięki temu dopasujesz do niego także pozostałe elementy budynku, co pozwoli stworzyć spójną całość. Sprawdź, z czym wiąże się wybór koloru dachu na poszczególnych etapach budowy domu.

  • Etap projektowania —  najlepsze rozwiązanie to określenie koloru dachu już podczas przygotowywania projektu. Dzięki wizualizacji sprawdzisz, jak na skończonym budynku będzie prezentował się dach w wybranym odcieniu. Dopasujesz  kolor pokrycia do stylu domu, a także jego najbliższego otoczenia.
  • Stan surowy otwarty — na tym etapie budowy wykonuje się więźbę oraz układa pokrycie dachowe. Musisz zatem mieć wybrany kolor dachu, gdyż jego demontaż oraz ponowne założenie wiąże się z ogromnymi kosztami. Na tym etapie montuje się także rynny. Ich odcień również musi być właściwie dopasowany. Jeśli kolor systemu rynnowego nie będzie pasował do powierzchni dachu, budynek nie będzie wyglądał estetycznie.
  • Stan surowy zamknięty — obejmuje on m.in. montaż stolarki okiennej. Kolor dachu musi uwzględniać odcień okien, aby całość prezentowała się spójnie. Na tym etapie wykańcza się także zewnętrzne ściany budynku. Kolor elewacji musi być odpowiednio dobrany do odcienia dachu.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór koloru dachu już na etapie projektowania. Pozwoli to uniknąć pomyłek, dodatkowych kosztów i opóźnień w budowie.

Trendy na 2024 rok a kolor dachu — sprawdź, jakie kolory blachy królują w tym sezonie

Zastanawiasz się, jaki kolor dachu wybrać w 2024 roku, aby wpisywał się on w aktualne trendy? Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych odcieni, na które warto się zdecydować.

  • Brąz — uniwersalny oraz ponadczasowy. Nadaje budynkom eleganckiego, a zarazem niepowtarzalnego charakteru. Z takim kolorem dachu świetnie współgra jasna elewacja. O tym, jaki kolor elewacji do brązowego dachu wybrać pisaliśmy też tutaj: https://floriancentrum.com.pl/jaki-kolor-elewacji-do-brazowego-dachu-poradnik-dla-budujacych-dom/.
  • Czerwień —pozwala skutecznie wyróżnić dom w sąsiedztwie. Przyciąga uwagę oraz prezentuje się stylowo. Czerwony dach idealnie pasuje do białej lub beżowej elewacji. Dobrze prezentuje się także w zestawieniu ze ścianami w odcieniach szarości. Jakie inne kolory elewacji wybrać do czerwonego dachu? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule: https://floriancentrum.com.pl/kolor-elewacji-do-czerwonego-dachu-jaki-sprawdzi-sie-najlepiej/.
  • Grafit — ciemny dach zapewnia nowoczesny i elegancki wygląd każdego budynku. Pasuje do niego praktycznie każdy odcień elewacji. Grafitowy dach ciekawie wygląda w zestawieniu z jasnymi ścianami, szczególnie w odcieniach szarości. Z czym jeszcze łączyć grafitowy dach? Na to pytanie odpowiadamy w poprzednim artykule na naszym blogu: https://floriancentrum.com.pl/jaki-kolor-elewacji-do-grafitowego-dachu-sprawdzi-sie-najlepiej/.
  • Zieleń — zielony kolor dachu również sprawi, że Twój dom będzie się wyróżniał na tle pozostałych. Warto wziąć go pod uwagę zwłaszcza wtedy, gdy w otoczeniu budynku jest sporo roślin.

    Właściwie dopasowany kolor dachu sprawi, że dom będzie prezentował się spójnie oraz elegancko.

Wybieranie koloru dachu — co ma z nim wspólnego plan zagospodarowania przestrzennego?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) to dokument określający zasady kształtowania przestrzeni w taki sposób, aby była ona spójna i zgodna z przyjętą koncepcją. W praktyce oznacza to, że na obszarach, które są nim objęte, mogą obowiązywać wytyczne dotyczące koloru dachu i innych elementów domu. Zanim wybierzesz konkretny odcień, sprawdź, czy jest on zgodny z tym dokumentem.

Inne czynniki, które warto wziąć pod uwagę, wybierając kolor blachy na pokrycie dachu

Aby dobrać kolor dachu, trzeba uwzględnić nie tylko MPZP, ale również inne parametry. Przekonaj się, co może być ograniczeniem w tej kwestii oraz poznaj wpływ odcienia na temperaturę panującą wewnątrz domu.

Kształt dachu — czy będzie wpływać na możliwości dobrania koloru blachy?

Kształt dachu nie ma wpływu na kolor pokrycia dachowego. Jednak, jeśli dach ma większy kąt nachylenia, a jego powierzchnia jest duża, ciemne pokrycie może nieco przytłoczyć cały budynek.

Koloru pokrycia a temperatura w domu — czy ma znaczenie?

Za temperaturę wewnątrz domu odpowiada przede wszystkim jego izolacja. Kolor dachu zatem nie ma na nią większego wpływu. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że ciemne pokrycia szybciej się nagrzewają, co może być w pewnym stopniu odczuwalne na poddaszu.

Jak dobrać kolor dachu do elewacji? Rady remontowe

Może zdarzyć się, że będziesz musiał przeprowadzić wymianę dachu na nowy bez przemalowywania elewacji. W takim przypadku niezbędne jest dobranie odpowiedniego koloru pokrycia dachowego i dopasowanie go do ścian, a nie odwrotnie.

Do elewacji w jasnych odcieniach pasuje blachodachówka w praktycznie każdym kolorze. Weź jednak pod uwagę otoczenie oraz bryłę budynku. Ze stylem nowoczesnym najlepiej komponują się ciemne kolory dachu. Czarny dach doskonale pasuje do domów w stylu skandynawskim. Z białym i kremowym kolorem elewacji świetnie komponuje się natomiast czerwony dach. Warto także rozważyć jasne odcienie szarości ze względu na ich walory estetyczne. Uniwersalnym rozwiązaniem jest dach w odcieniach brązu.

W ofercie Florian Centrum znajdziesz nowoczesne blachodachówki w różnych kolorach. Z łatwością dopasujesz ich odcień do barwy elewacji.

Kolor blachy na dach domu — podsumowanie

Kolory dachu wpływają na ogólny wygląd i charakter budynków. Oprócz jego odcienia musisz także wybrać, z jakiego materiału będzie on wykonany. Może to być lekkie i nowoczesne blaszane pokrycie dachowe – blachodachówka tradycyjna lub modułowa. Dużą popularnością cieszą się także blachy płaskie i trapezowe. Uwzględnij otoczenie domu oraz charakter jego bryły. Jeśli zależy Ci na nowoczesnym wyglądzie Twojego domu, postaw na modne odcienie szarości. W przypadku budynków wykonanych w klasycznym stylu świetnie sprawdzi się czerwony lub brązowy kolor dachu.

Zanim jednak zdecydujesz się, jaki odcień będzie miało pokrycie dachowe Twojego domu, dowiedz się także, jak należy kłaść blachodachówkę: https://floriancentrum.com.pl/montaz-blachodachowki-modulowej-jego-etapy-oraz-najczesciej-popelniane-bledy/.

 

Koszyk