Masz pytanie? Kliknij
Jaki kolor elewacji do grafitowego dachu sprawdzi się najlepiej?

Kolor dachu powinien współgrać z odcieniem elewacji  – dzięki temu cały budynek będzie prezentował się estetycznie. Budując lub remontując dom, warto wiedzieć, jakie połączenia kolorystyczne dają najlepszy efekt wizualny. Przekonaj się, z jaką elewacją budynku najlepiej będzie komponował się grafitowy dach domu. Dowiedz się, jak wybierać kolory oraz czym się kierować przy podejmowaniu decyzji.

Elewacja domu — czym jest?

Elewacja to zewnętrzna część budynku znajdująca się na powierzchni każdej ze ścian. Jest elementem wykończeniowym domu i nadaje mu odpowiedni wygląd. Pełni funkcję dekoracyjną, a razem z ociepleniem zapewnia odpowiednią termoizolację. Elewacja może być wykonana z różnych materiałów, takich jak kamień, beton lub płytki.

Czy kolor elewacji domu może być z góry narzucony przez prawo? Poznaj MPZP

Na obszarach, na których funkcjonuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) kolory elewacji oraz dachu mogą być narzucone odgórnie. Ten dokument jest opracowany po to, aby zachować spójność wśród zabudowy na konkretnym obszarze. MPZP zawiera przede wszystkim wytyczne dotyczące wysokości oraz liczby kondygnacji budynku. Bardzo często jednak znajdują się w nim także wytyczne zasady typu i koloru dachu, wyglądu elewacji czy ogrodzenia. Przed rozpoczęciem prac trzeba więc zapoznać się z tym dokumentem.

Czym należy się kierować przy wyborze koloru elewacji domu?

Wybierając kolor ścian budynku, należy dopasować jej odcień do:

  • stolarki okiennej oraz drzwiowej — kolor ścian powinien współgrać z odcieniem drzwi i okien,

  • dachu — najlepiej, aby wspólnie tworzyły spójną całość,

  • stylu budynku — nowoczesne bryły najlepiej prezentują się w stonowanych i zimnych odcieniach, a te bardziej klasyczne w cieplejszych barwach.

Nie można także zapomnieć o tym, aby kolor ścian pasował do innych budynków w najbliższym otoczeniu i był zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Grafitowy dach — jaki kolor elewacji najlepiej do niego wybrać?

Zastanawiasz się, jaki kolor elewacji do grafitowego dachu wybrać, aby dobrze ze sobą współgrały? Odcienie, które powinieneś rozważyć, to przede wszystkim:

  • Biel — klasyczne połączenie jasnych ścian i ciemnego dachu to uniwersalne rozwiązanie, które zawsze świetnie wygląda. W przypadku tego koloru możesz również zastosować dekoracyjne elementy drewniane lub ozdobny kamień. Biała elewacja jest zdecydowanie najbardziej uniwersalna.

Jaki kolor elewacji do grafitowego dachu sprawdzi się najlepiej?

  • Odcienie szarości — warto wybrać te, które są nieco jaśniejsze niż dach. Dzięki temu elewacja nie będzie się z nim zlewała. Takie połączenie sprawia, że budynek wygląda nowocześnie. Grafitowy dach i szare ściany dobrze wyglądają w zestawieniu ze stolarką okienną i drzwiową w podobnych odcieniach. Pozwala to uniknąć niespójności oraz wrażenia chaosu

Jaki kolor elewacji do grafitowego dachu sprawdzi się najlepiej?

  • Beż — ten kolor sprawia, że dom wydaje się przytulny, a jednocześnie elegancki. Beżowa elewacja jest także świetnym tłem do zastosowania elementów dekoracyjnych. Możesz również postawić na kolory piaskowe.

Jaki kolor elewacji do grafitowego dachu sprawdzi się najlepiej?

  • Czerwień — połączenie grafitowego dachu z elementami w ceglastym kolorze również świetnie się prezentuje. Możesz wybrać np. ozdobne okiennice, które nadają budynkowi oryginalnego charakteru. Jest to niebanalne połączenie, które skutecznie przyciąga uwagę i dodaje dawkę nowoczesności.

Jaki kolor elewacji do grafitowego dachu sprawdzi się najlepiej?

Jak widzisz, z grafitowym dachem świetnie współgra wiele różnych odcieni elewacji.

Tych kolorów elewacji domu unikaj, jeśli masz grafitowy dach

Jeśli szukasz idealnego koloru elewacji do grafitowego dachu, unikaj przede wszystkim:

  • czerni i ciemnej szarości — ich zastosowanie sprawi, że budynek stanie się przytłaczający,

  • jaskrawych kolorów — w połączeniu z grafitowym dachem będą prezentowały się chaotycznie i mało elegancko.

Do grafitowego dachu nie pasuje także zielona elewacja. W połączeniu z ciemniejszym odcieniem może wydawać się ona zbyt jasna. Lepiej zrezygnować z takiego połączenia.

Dobranie idealnego odcienia elewacji do grafitowego dachu, nie jest wcale bardzo trudne, jeśli będziesz trzymać się podstawowych zasad takich połączeń. Dzięki temu cały budynek będzie prezentował się nienagannie.

Dobieranie koloru elewacji do grafitowego dachu — podsumowanie

Najlepsze kolory elewacji to takie, które spełniają zarówno Twoje oczekiwania, jak i pasują do odcienia dachu. Do wykończenia dachu wykorzystaj nowoczesne blachodachówki w różnych kolorach. które znajdziesz w ofercie Florian Centrum. Są one wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Dzięki temu przez długi czas prezentują się doskonale.

 

Koszyk