Łączenie kolorów elewacji w taki sposób, by prezentowała się estetycznie, może być problematyczne. Wymaga znajomości koła barw i sprawdzonych zestawień, które będą wyglądać dobrze o każdej porze dnia. Jak poprawnie łączyć kolory na elewacji domu? Podpowiadamy.
Jak łączyć kolory na elewacji? Poznaj sprawdzone zestawienia
Łącząc kolory elewacji, warto korzystać ze sprawdzonych zestawień i sposobów używanych przez architektów. Wśród nich należy wyróżnić:
- monochromatyczną paletę kolorów – czyli zestawienie jednego koloru różnych odcieniach (np. szarość). Takie połączenie prezentuje się bardzo minimalistycznie i umożliwia łatwe zestawienie z otoczeniem,
- komplementarne zestawienia – łączenie kolorów, które leżą naprzeciw siebie na kole barw (np. pomarańcz i błękit). Takie odcienie tworzą dynamiczny i wyrazisty kontrast oraz przyciągają uwagę,
- analogiczną paletę kolorów – barwy leżące obok siebie na kole barw (zielony, żółty; żółty, pomarańczowy). Takie połączenia są ciekawe i tworzą harmonijny wygląd,
- neutralne kolory elewacji zewnętrznej połączone z wyrazistymi barwami – np. biel połączona ze wstawkami w odcieniach czerwieni. Neutralne tło sprawia, że akcenty kolorystyczne mocno się wyróżniają, podkreślając walory poszczególnych elementów budynku.
Dobrym rozwiązaniem są też odcienie szarości połączone z bielą. Świetnie komponuje się ono z zieloną roślinnością w ogrodzie. Wówczas na biało warto pomalować detale, takie jak gzymsy czy wnęki przy oknach. Elewacja domu w takich odcieniach stworzy wrażenie świeżości i rozświetlenia.
Ile kolorów łączyć ze sobą na ścianach zewnętrznych domu?
Łącząc kolory elewacji, warto pamiętać o umiarze. Najlepiej ograniczyć się do maksymalnie trzech barw – podstawowej, uzupełniającej i akcentowej. Dzięki temu budynek będzie prezentować się estetycznie i unikniesz efektu przytłoczenia.
Zasada ta dotyczy zarówno wielu odcieni tego samego koloru, jak i zupełnie różnych barw. W przypadku mocno kontrastujących elementów lepiej ograniczyć się jedynie do dwóch kolorów. Ważne jest też to, by dopasować je do elementów otoczenia i samej bryły budynku.
Na co zwrócić uwagę podczas dobierania kolorów elewacji budynku?
Dobierając kolory elewacji, warto zwrócić uwagę na kilka czynników:
- kolor okien, drzwi, bramy garażowej – kolor stolarki okiennej i drzwiowej powinien być spójny lub kontrastujący do elewacji;
- rodzaj materiału elewacyjnego – kolory mogą wyglądać inaczej na różnych materiałach, dlatego warto testować próbki;
- styl architektoniczny – poszczególne style powinny być łączone z konkretnymi kolorami,
- otoczenie domu – kolory sąsiednich budynków czy krajobraz, jeśli zależy nam na spójności;
- kolor dachu – zwykle jest on kontrastujący do elewacji.
Kolory elewacji muszą pasować do bryły budynku. Powinny tworzyć z nią spójną, estetyczną całość. Wiele inspiracji dotyczących wyboru odpowiedniej barwy elewacji domu można znaleźć w Internecie lub katalogach producentów materiałów elewacyjnych czy nawet pokryć dachowych.
Na estetyczny wygląd w dużej mierze wpływa sposób zestawienia elewacji z dachem.
Jak łączyć kolory elewacji domu z kolorem dachu? Podpowiadamy!
Kolor elewacji musi być spójny z dachem. Istnieje kilka metod łączenia tych elementów:
- szary dach i jasna elewacja – jasny odcień elewacji domu w połączeniu z dachem stworzy stonowaną, elegancką i nowoczesną całość. To obecnie najmodniejsze kolory elewacji.
- czerwony dach i biała elewacja – to klasyczne połączenie, które sprawia, że budynek prezentuje się tradycyjnie i przytulnie,
- brązowy dach i kremowa elewacja – taka kolorystyka elewacji i dachu tworzy naturalny i przytulny efekt,
- czarny dach i elewacja w pastelowym odcieniu – to sposób na estetyczne wyróżnienie budynku spośród pozostałych nieruchomości w okolicy,
- zielony dach i beżowa elewacja – wówczas wygląd całego domu pasuje do naturalnych, zielonych krajobrazów.
Łącząc dach z elewacją, wykorzystuje się metody omówione wyżej – np. monochromatyczną paletę czy komplementarne zestawienia. Odpowiednie połączenie wpływa na estetykę budynku, dlatego warto poświęcić czas, by wybrać właściwe odcienie.
Zastanawiasz się, jak dobrać kolory elewacji do konkretnych barw dachu? Przeczytaj również:
- Jaki kolor elewacji do czarnego dachu?
- Kolor elewacji do czerwonego dachu
- Jaki kolor elewacji do brązowego dachu?
- Jaki kolor elewacji do grafitowego dachu sprawdzi się najlepiej?
Jak sprawdzić, czy wybrany kolor elewacji będzie pasować?
Jeśli remontujesz dom, przed wyborem odpowiedniej elewacji zewnętrznej poproś producenta o próbki. Niektóre marki prezentują też wizualizacje poszczególnych połączeń czy tworzą symulacje komputerowe na podstawie zdjęć dostarczonych przez klienta. Dobór koloru elewacji jest znacznie łatwiejszy również z pomocą specjalisty – przedstawiciela producenta. Taka osoba dysponuje wiedzą, dzięki której może szybko zaproponować kilka połączeń.
Jeśli wybór koloru elewacji dotyczy budynku, który nie został jeszcze wybudowany, najlepiej stworzyć wizualizację 3D. Obecnie coraz więcej architektów przygotowuje takie modele, by lepiej zobrazować klientom wygląd domu. W tym przypadku także sprawdzą się wzorniki i katalogi producentów materiałów elewacyjnych, w których znajdują się przykładowe połączenia. Warto również skorzystać z doświadczenia architekta.