Masz pytanie? Kliknij
Ulga termomodernizacyjna - terminy, warunki oraz zasady zastosowania.

Ulga termomodernizacyjna – czym jest?

Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa upoważniająca do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków – od dochodu w formie PIT, a od przychodu w ryczałcie od przychodów ewidencjonalnych –kwoty nawet do 53 000 zł rocznie. Dotyczy to wydatków poniesionych na przedsięwzięcia termomodernizacyjne w domu jednorodzinnym będącym własnością podatnika. Dzięki takiemu odliczeniu zmniejsza się dochód bądź przychód podlegający opodatkowaniu, a co za tym idzie – mniejszy staje się również podatek do zapłaty.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Zgodnie z przepisem regulującym ulgę termomodernizacyjną, może z niej skorzystać podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Ma on prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku, wydatków poniesionych w danym roku podatkowym na elementy takie jak: materiały budowlane, czy też urządzenia lub usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w danym budynku.

Co to jest przedsięwzięcie termomodernizacyjne?

Aby móc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na przedsięwzięcia termomodernizacyjne, należy wiedzieć, czym właściwie one są. Do przedsięwzięć termomodernizacyjnych należy przede wszystkim: całkowita lub częściowa zmiana źródeł energii na źródła odnawialne, lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Można za nie uznać także ulepszenia, w wyniku których następuje:

  • zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła.
  • zmniejszenie zapotrzebowania na energię, która dostarczana jest na potrzeby ogrzewania i podgrzewania zarówno wody użytkowej, jak i ogrzewania do budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków będących własnością jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych.

Do ulepszeń termomodernizacyjnych zalicza się także wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków mieszkalnych, zbiorowego zamieszkania oraz tych stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych.

Jakich budynków dotyczy ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna odnosi się jedynie do domów jednorodzinnych i tylko ich właściciele czy też współwłaściciele mogą z niej korzystać. W myśl rozumienia prawa budowlanego dom jednorodzinny stanowią: budynki wolnostojące oraz budynki w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiące konstrukcyjnie samodzielną całość, w których dopuszczalne jest wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Prawo do skorzystania z odliczenia oferowanego przez ulgę termomodernizacyjną mają zarówno podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), których dochody są opodatkowane zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej lub 19% stawki podatku (podatek liniowy), jak również podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Warto pamiętać, że z ulgi termomodernizacyjnej mogą korzystać tylko i wyłącznie właściciele i współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ulga nie dotyczy osób posiadających nieruchomości na podstawie innych warunków – na przykład umowy najmu, użyczenia, czy dzierżawy.

Co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

W ramach ulgi termomodernizacyjnej odliczeniu podlegają nie tylko wydatki, które zostały poniesione na materiały budowlane, ale również te poniesione na usługi. Do materiałów budowlanych, które podlegają odliczeniu, zalicza się: materiały wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem, węzły cieplne z programatorem temperatury, kotły gazowe kondensacyjne wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin, kotły olejowe kondensacyjne wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin, zbiorniki na gaz lub olej, kotły przeznaczone tylko i wyłącznie do spalania biomasy, przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej, materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej, materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz te wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła wraz z całym osprzętem, kolektory słoneczne wraz z osprzętem, ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem, stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne, a także materiały budowlane składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu. W ramach tej ulgi przysługuje również odliczenie wydatków poniesionych na usługi związane z montażem, demontażem oraz innymi pracami związanymi z powyższymi materiałami budowlanymi.

Jakich wydatków nie obejmuje ulga termomodernizacyjna?

Trzeba wiedzieć, że podatnik w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie może odliczyć wydatków, których nie poniósł, gdyż zostały mu zrefinansowane lub zwrócone. Odliczeniu podlegają te wydatki, których ciężar ekonomiczny ponosi podatnik i uszczuplają one jego majątek. W przypadku jeśli wydatki są sfinansowane za pomocą na przykład pożyczki lub kredytu, których spłata obciąża podatnika, traktowane są one jako sfinansowane przez podatnika i podlegają odliczeniu.

Odliczeniu nie mogą podlegać wydatki, które zostały sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej bądź też zostały one zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, jak również wydatki zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych. Mimo tego istnieje możliwość połączenia skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej dla osób, które wzięły udział w programie ,,Czyste powietrze”.

Czego potrzebujesz, aby skorzystać z ulgi?

Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, należy posiadać potwierdzenie zakupu materiałów lub usług oraz zapłaty za nie w formie faktury VAT, wystawionej przez czynnego podatnika, czy też faktury zawierającej podatek od wartości dodanej, wystawionej przez podmiot z państwa członkowskiego UE.

Okna dachowe AURA a ulga termomodernizacyjna

Znajdujące się w ofercie Florian Centrum, najwyższej jakości okna dachowe AURA spełniają wymagania ulgi termomodernizacyjnej i mogą zostać w jej ramach odliczone. Dotyczy to okien AURA z serii Gold+ (zarówno drewnianych, jak i PVC). Jeśli jesteś ich posiadaczem i zostały one nabyte w 2023 roku – nie zwlekaj i skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej.

Koszyk