
Montaż blachy na rąbek stojący to metoda pokrycia dachowego, która łączy tradycyjną estetykę z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Prawidłowe wykonanie montażu zapewnia nie tylko efektowny wygląd, ale przede wszystkim szczelność i trwałość pokrycia na wiele lat. Wymaga jednak dokładności, odpowiednich narzędzi oraz przestrzegania określonych zasad.
Jak przygotować się do montażu blachy na rąbek stojący?
Przed montażem blachy na rąbek należy dokładnie zmierzyć dach, skompletować wszystkie niezbędne narzędzia i materiały oraz sprawdzić równość konstrukcji dachu.
Należy obliczyć powierzchnię pokrycia z uwzględnieniem zakładów oraz obróbek blacharskich. Trzeba przy tym sprawdzić, czy dach zachowuje odpowiednie kąty i wymiary – przekątne powinny być równe, a kalenica i okap proste.
Na wstępie trzeba też zweryfikować warunki pogodowe. Montaż blachy na rąbek najlepiej przeprowadzać w dni bezdeszczowe i bezwietrzne, przy dodatniej temperaturze powietrza. Prowadzenie prac podczas opadów lub silnego wiatru utrudnia pracę, bo uniemożliwia właściwe przygotowanie konstrukcji i negatywnie wpływa na jakość, nie wspominając o bezpieczeństwie osób wykonujących prace.
Jakie materiały i narzędzia są potrzebne do montażu blachy na rąbek?
Do montażu potrzebne są narzędzia dedykowane do obróbki blach – np. wkrętarka z regulacją siły dokręcania, nożyce do blachy (ręczne lub skokowe) oraz materiały montażowe. Odpowiedni zestaw zapewnia łatwość montażu blachy na rąbek stojący. Lista niezbędnych narzędzi obejmuje:
- wkrętarka z regulacją siły dokręcania,
- nożyce do blachy (ręczne, skokowe lub nibler),
- miarkę zwijana i ołówek,
- młotek gumowy,
- zaginarkę ręczną,
- sznurek traserski.
Materiały montażowe to przede wszystkim:
- panele dachowe na rąbek,
- wkręty z łbem stożkowym,
- haftry stałe i przesuwne,
- taśmy wygłuszające ,
- obróbki blacharskie (pas nadrynnowy, podrynnowy, wiatrownice, obróbki komina, kalenica).
Kategorycznie odradza się używania szlifierek kątowych do docinania blachy, gdyż wysoka temperatura powoduje uszkodzenie mechaniczne powłoki antykorozyjnej.
Jak obliczyć powierzchnię dachu przed montażem blachy na rąbek?
Powierzchnię dachu oblicza się, mierząc długość okapu i krokwi, uwzględniając zakłady na łączeniach oraz dodając naddatki na obróbki.
Jakie kroki należy podjąć, aby prawidłowo obliczyć powierzchnię dachu?
- Zmierz długość okapu (szerokość połaci).
- Zmierz długość krokwi (od okapu do kalenicy).
- Sprawdź, czy przekątne połaci są równe.
- Oblicz powierzchnię mnożąc długość okapu przez długość krokwi.
- Dodaj 5–10% zapasu na zakłady i ewentualne odpady.
Przy zamawianiu paneli z podwinięciem pod listwę startową należy doliczyć minimum 6 cm długości na każdy panel. W przypadku połaci z lukarnami lub kominami do obliczeń trzeba dodać materiał na obróbki tych elementów.
Jaki jest minimalny kąt nachylenia dachu dla blachy na rąbek?
Minimalny kąt nachylenia dachu dla blachy na rąbek wynosi 8 stopni (14%).
Kąt nachylenia dachu ma fundamentalne znaczenie dla szczelności pokrycia. Przy pochyleniu mniejszym niż 8 stopni mogą wystąpić problemy z odprowadzaniem wody, co w konsekwencji prowadzi do zawilgocenia i korozji. W takim przypadku trzeba wykonać odpowiednią cyrkulację powietrza i wentylować przestrzeń pod pokryciem (stopnie szczelności Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy).
Zależności między kątem a szczelnością przedstawiają się następująco:
- 8–10 stopni: wymagane dodatkowe uszczelnienie na zakładach i szczególne (szczelne) wykonanie warstwy wstępnego krycia
- 10–15 stopni: standardowy montaż z większym zakładem (400 mm)
- powyżej 15 stopni: standardowy montaż z zakładem 250 mm
W przypadku dachów o małym nachyleniu należy zwrócić szczególną uwagę na dokładność wykonania zakładów i obróbek, stosując dodatkowe uszczelnienia w miejscach krytycznych i wykonanie prawidłowej wentylacji pokrycia dachowego.
Jak wykonać konstrukcję pod blachę na rąbek?
Konstrukcję można wykonać na dwa sposoby:
- jako pełne deskowanie z membraną plus oplot (makaron)
- jako konstrukcję ażurową z kontrłat i desek suchych struganych w odpowiednim rozstawie i łat w odpowiednim rozstawie.
Wybór rodzaju konstrukcji od budżetu, oczekiwanej trwałości oraz warunków lokalnych. Każda z metod ma swoje zalety i wady, lecz obie muszą zapewniać wentylację pokrycia, bo to podstawa trwałości.
Jakie są wymagania dla pełnego deskowania pod blachę na rąbek?
Pełne deskowanie wymaga desek o odpowiedniej grubości, impregnowanych środkami neutralnymi oraz zastosowania maty separacyjnej + oplot.
Deskowanie pełne zapewnia stabilną podstawę dla blachy na rąbek i jest zalecane w miejscach narażonych na intensywne opady śniegu lub silne wiatry. Wymaga jednak większej ilości materiału i pracy, co przekłada się na wyższe koszty.
Jaki powinien być rozstaw łat pod blachą na rąbek?
Maksymalny rozstaw łat w osi powinien być dopasowany wg zasady: im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym mniejszy rozstaw. Prawidłowy rozstaw łat zależy od:
- kąta nachylenia dachu,
- przewidywanych obciążeń śniegiem i wiatrem,
- szerokości paneli dachowych.
Dla dachów o nachyleniu:
- 8-10° zalecany rozstaw wynosi 15–20 cm,
- 10-30° zalecany rozstaw to 20–25 cm,
- powyżej 30° maksymalny rozstaw wynosi 25 cm.
Jeżeli chodzi o rąbek rzemieślniczy to możemy montować go na deskach suchych struganych z przerwami około 1.5 cm.
Kontrola wymiarów jest prowadzona za pomocą szablonu lub miarki z zachowaniem stałej odległości między łatami.
Jak montować panele dachowe na rąbek?
Jak powinna być montowana blacha na rąbek? Montaż opiera się na mocowaniu paneli do konstrukcji za pomocą wkrętów lub haftrów prostopadle do okapu z rozpoczęciem od strony przeciwnej do najczęstszych wiatrów.
Przed przystąpieniem do montażu paneli należy zamontować wszystkie niezbędne obróbki okapu i rynny. Pierwszy panel musi być zamocowany prostopadle do okapu, co ma znaczenie dla estetyki całego pokrycia. Nawet niewielkie odchylenie pierwszego panelu będzie skutkować narastającymi błędami przy montażu kolejnych arkuszy.
Sekwencja montażu ma również znaczenie w kontekście warunków atmosferycznych. Panele powinny być układane w kierunku przeciwnym do najczęściej występujących w danej lokalizacji wiatrów, co zapobiega podwiewaniu i potencjalnym uszkodzeniom pokrycia.
Jak rozpocząć montaż blachy na rąbek od okapu?
Montaż rozpoczyna się od zamontowania pasa nadrynnowego i pierwszego panelu z wysunięciem 4-5 cm poza okap z zachowaniem kąta 90 stopni. Prawidłowe rozpoczęcie montażu od okapu obejmuje poniższe kroki.
- Montaż pasa podrynnowego i nadrynnowego.
- Montaż orynnowania na hakach nakrokwiowych tak żeby stworzyc przestrzeń wentylacyjną.
- Montaż pasa nadrynnowego.
- Zamocowanie listwy startowej (jeśli stosowana).
- Ustawienie pierwszego panela z zachowaniem kąta 90° względem okapu.
- Wysunięcie panela na 4–5 cm poza krawędź okapu.
- Pozostawienie szczeliny dylatacyjnej około 1 cm.
Konieczne jest zachowanie kąta prostego między panelem a linią okapu np. poprzez zastosowanie sznurka traserskiego lub długiej łaty kontrolnej. Nieprawidłowe ustawienie pierwszego panelu spowoduje, że kolejne panele będą montowane z narastającym błędem, o czym wspomniano już wyżej.
W jakim kierunku układać panele na rąbek?
Panele układa się w kierunku przeciwnym do najczęściej występujących wiatrów w danej lokalizacji w stronę listwy z otworami montażowymi.
Montaż kolejnych paneli polega na zatrzaśnięciu zamka następnego arkusza w zamku panela już zamocowanego. Kierunek montażu determinuje położenie otworów montażowych – zawsze poruszamy się w stronę tych otworów. Na kierunek montażu wpływają:
- dominujący kierunek wiatru w regionie,
- dostępność do dachu,
- położenie przeszkód dachowych (kominy, okna dachowe).
W przypadku dachów o znacznej długości konieczne jest łączenie paneli na długości. Łączenia należy wykonywać na mijankę, aby nie występowały cztery grubości blachy w jednym miejscu, co mogłoby prowadzić do nieszczelności.
Zachęcamy do zakupu i montażu blachy na rąbek od Florian Centrum, która zachowuje trwałość na lata. W ofercie znajdują się:
- blacha na rąbek stojący PROFIL FL- PD 510 NANO,
- blacha na rąbek stojący PROFIL FL- PD 510 F-S,
- blacha na rąbek stojący PROFIL FL PD 510 P-S,
- blacha na rąbek stojący PROFL FL-PD 510 T-S.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu!