Masz pytanie? Kliknij
Jaki spad rynny sprawdzi się najlepiej?

Spadek orynnowania, czyli stopień nachylenia rynien odprowadzających wodę opadową z dachu, jest bardzo ważny. Jak odpowiednio go dobrać? Należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejsze jest to, by rynna mogła wydajnie odprowadzać wodę. Trzeba zatem zadbać o prawidłowy montaż orynnowania pod odpowiednim kątem. Zobacz, jak to zrobić, by uniknąć błędów.

Spad rynny — czym jest i dlaczego jest tak istotny?

Spadek rynny dachowej jest to wartość, która pozwala wodzie spływać rynną do miejsca odpływu, czyli do rury spustowej. Prawidłowy montaż rynien powinien uwzględniać niewielki spadek. Jeśli system rynnowy zostanie zamontowany idealnie w poziomie, może to spowodować blokowanie się przepływu w rynnie przez osiadające nieczystości.

Zwróć uwagę, że woda deszczowa spływa z całej połaci dachu do rynny. Gdy do niej dociera, nie ma żadnej prędkości początkowej. Błędy montażowe często polegają na wykonaniu idealnie równej i poziomej rynny. Woda pozostaje wówczas w miejscu, w którym opadła, ponieważ nie działa na nią grawitacja odprowadzająca ją do rur spustowych.

Poziome rynny dachowe — czy zawsze trzeba je montować ze spadem?

Rynnę zawsze trzeba montować zgodnie z zaleceniami producenta. Większość z nich podpowiada, aby zachować spadek, jedynie montując klasyczne, czyli okrągłe, rynny dachowe. Jeśli mają one inny profil, na przykład prostokątny, nie ma konieczności stosowania spadu. Dotyczy to także systemów bezokapowych oraz ukrytych.

Maskownice używane w takich rodzajach orynnowania mogą się odkształcać, a nawet uszkadzać, gdy zostanie zastosowany spadek. Zbyt duże nachylenie może nawet uniemożliwiać montaż tych elementów. W tym przypadku duże znaczenie ma natomiast rozstaw haków rynnowych.

A zatem należy pamiętać, że rynny prostokątne należy montować poziomo (lub ze spadkiem maksymalnie 1 mm na każdy metr długości). Z kolei klasyczne orynnowanie z okrągłymi rurami powinno mieć zachowany odpowiedni spad, aby woda mogła spływać z dachu przez rury spustowe.

Planujesz montaż rynny na dachu? Zobacz, jak obliczyć jej spadek.

Jak prawidłowo obliczyć spadek rynny dachowej?

Spadek rynny najczęściej określa się w procentach. Trzeba jednak wiedzieć, jak obliczyć go dla całej długości orynnowania dachu w wartościach liczbowych. Jak to zrobić?

Jeśli chcesz obliczyć spadek rynny o długości 10 metrów, pomnóż tę wartość przez współczynnik przyjęty dla spadku rynien. Najczęściej jest to 0,02% lub 0,3%. Otrzymasz wówczas wynik 0,02 do 0,03 m, a przeliczając na milimetry — spadek od 20 do 30 mm.

Minimalny spadek rynny dachowej

Jaki jest minimalny spadek rynny, który sprawia, że rura spustowa wydajnie odprowadzała wodę z dachu? Przyjmuje się, że nie powinien być on niższy od 0,02%. Oznacza to, że w przypadku rynien o długości 10 metrów, spadek rynny nie może być mniejszy niż 20 mm.

Jeśli będzie miał niższą wartość, może to powodować zaleganie wody w rynnach, a także gromadzenie się zanieczyszczeń (np. liści). Mogą one nie tylko całkowicie zablokować rynny, a także doprowadzić do ich uszkodzenia. Woda, która nie może spływać do rury spustowej, może zalewać ściany, niszcząc elewację.

Prawidłowy montaż rynien jest zatem niezwykle ważny.

Maksymalny spad rynny dachowej

Maksymalny spad w rynnach określa się na poziomie 0,03% mm. To oznacza, że rynny 10-metrowe powinny mieć zachowany spad 30 mm. Aby uzyskać taką wartość, należy zacząć montaż rynien od ustalenia kierunku spadku i naniesienia głębokości na pierwszym i ostatnim haku montażowym. Można następnie przeciągnąć pomiędzy nimi sznurek, aby określić położenie pozostałych haków. Wówczas spadek zostanie prawidłowo ustawiony i zachowany podczas montażu całej instalacji.

Rozstaw haków rynnowych oraz lokalizacja rury spustowej powinny być dobrane przez eksperta. Liczy się nie tylko odpowiedni spadek rynny, ale także prawidłowy montaż całej instalacji.

Wybór odpowiednich rynien dachowych — element obowiązkowy budowy

Montaż rynien jest niezwykle ważnym etapem budowy domu. Żaden dach nie może obejść się bez orynnowania kierującego wodę do rury spustowej. Jakość wykorzystanych elementów ma bardzo duże znaczenie. Dobra rynna powinna być przede wszystkim niepodatna na korozję. Jest to warunek konieczny w przypadku elementów narażonych na kontakt z wodą. Rynny firmy Florian Centrum zapewniają nie tylko estetykę, ale również trwałość na lata.

Należy także określić, czy decydujesz się na montaż klasycznych rynien okrągłych, czy preferujesz te o przekroju prostokątnym – mają one nowoczesny kształt i design, typowe dla systemów ukrytych. Niezależnie jednak od wybranego rodzaju orynnowania, zwracaj uwagę na jego jakość i prawidłowy montaż rynien. 

Rynny od Florian Centrum to najwyższy standard w budownictwie. Kompletny system odwadniania, który znajdziesz w naszej ofercie, da Ci pewność, że woda z dachu będzie odprowadzana wydajnie i sprawnie. Rynny stalowe są bardzo solidnie zabezpieczone przed korozją, a do tego są estetyczne i pasują do wielu rodzajów dachów.

Jaki spad rynny jest najlepszy? Podsumowanie

Jaki spadek rynny będzie optymalny w przypadku konkretnego dachu? To zależy przede wszystkim od wybranego systemu orynnowania. W przypadku klasycznych okrągłych rynien spadek powinien wynosić od 0,02% do 0,03%. Wówczas daje gwarancję sprawnego odpływu wody z dachu i zabezpiecza przed powstawaniem zatorów w rurach.

Zwróć także uwagę na jakość rynien. Wybieraj te, które są wykonane z solidnej stali zabezpieczonej przed korozją. Wówczas nie będą one narażone na uszkodzenia i zapewnia Ci wiele lat bezawaryjnego użytkowania. Ściany Twojego domu będą skutecznie chronione przed zamakaniem.

 

Poprzedni wpis

Koszyk