Masz pytanie? Kliknij
Czym pokryć dach o niskim spadzie?

Spadek, czyli kąt nachylenia dachu, jest ważną kwestią podczas wyboru pokrycia dachowego. Niektóre materiały są uniwersalne i można je stosować niezależnie od rodzaju dachu. Inne są ściśle powiązane z kątem jego nachylenia. Jak zaplanować wybór pokrycia dachowego? Jaki materiał najlepiej sprawdzi się na dach płaski?

Spadek dachu — czym jest i jak go zmierzyć?

Spadek dachu to kąt, jaki powstaje pomiędzy połacią dachu a poziomem. Jego wartość wyraża się w stopniach lub w procentach. Domy jednorodzinne w Polsce zwykle mają nachylenie dachu wynoszące 30-45 stopni.

W przypadku dachu płaskiego również zawsze występuje pewne nachylenie połaci. Nigdy nie jest ona idealnie pozioma. Jest to niezbędne do odprowadzania wody opadowej. Spad powinien mieć co najmniej 3 stopnie. Dach płaski bywa również określany stropodachem.

Dachy o dużym kącie nachylenia – sięgającym nawet 60 stopni – buduje się w terenach górskich. Jest to niezbędne, by zapewnić efektywne odprowadzanie opadów śniegu i deszczu i aby uniknąć przecieków.

Dach o małym spadku, czyli jaki?

Dach płaski to taki, w którym kąt nachylenia nie przekracza 22 stopni. Taka konstrukcja wymaga przemyślanego doboru odpowiednich materiałów i rozwiązań montażowych. Jest to ważne, aby zapewnić mu właściwą nośność oraz izolacyjność oraz efektywne odprowadzanie wody opadowej.

W przypadku niewielkiego nachylenia dachu bardzo ważne jest również dobranie odpowiedniego pokrycia. Tradycyjnie stosuje się materiały bitumiczne. Co zamiast papy sprawdzi się na dach płaski?

Kąt nachylenia dachu a rodzaj pokrycia dachowego — co mają ze sobą wspólnego?

Pokrycie dachu zawsze należy dobierać w zależności od rodzaju konstrukcji, ale przede wszystkim od kąta nachylenia połaci dachowej. Jeśli dom powstaje na podstawie typowego projektu, warto sprawdzić, jakie pokrycie projektanci przewidzieli w dokumentacji. To ważna wskazówka dla inwestora.

Trzeba pamiętać, że im niższy kąt nachylenia dachu, tym konstrukcja musi być bardziej wytrzymała. Jest ona bowiem narażona na większe obciążenia i szkodliwe działanie warunków zewnętrznych.

Niewłaściwe wykonanie dachu płaskiego może prowadzić do przemakania pokrycia, a nawet do załamania konstrukcji pod wpływem opadów.

Dachy płaskie najczęściej pokrywa się lekkimi pokryciami. Wynika to ze wspomnianych wyżej dużych obciążeń, na które połacie są narażone. Jeśli dodatkowo znalazłoby się na nich ciężkie pokrycie dachowe, stabilność konstrukcji zostałaby zaburzona.

Przy wymianie starego pokrycia na nowe również trzeba pamiętać o uwzględnieniu nachylenia dachu. Nowe materiały powinny mieć ciężar zbliżony do obecnego. Niedopuszczalne jest na przykład układanie ciężkich dachówek ceramicznych, czy dachówek betonowych na dachu płaskim, na którym wcześniej było lekkie pokrycie, np. z blachy łączonej na rąbek stojący podwójnie zamknięty, czy też papa bitumiczna.

Rodzaje pokryć dachowych, idealnych dla dachu o małym spadku

Czym pokryć dach o małym spadku? Jakie pokrycie będzie najlepsze na płaski dach?

W przypadku tych o lekkiej konstrukcji, a zwłaszcza o małym kącie nachylenia, stosuje się zazwyczaj lekkie pokrycia dachowe. Sztywne poszycie charakteryzuje się wysoką szczelnością i zapewnia zachowanie większej odporności dachu o małym kącie nachylenia.

Warto pamiętać, że przy dachach o kilkustopniowym spadku zawsze należy stosować się do zaleceń producenta danego pokrycia. Szczególną uwagę należy zwracać na minimalny dopuszczalny spadek połaci dachowej. Bardzo ważną rzeczą jest zastosowanie odpowiedniego stopnia wstępnego krycia.

Dachy płaskie najczęściej pokrywa się niżej wymienionymi materiałami.

  • Papa asfaltowa lub termozgrzewalna — najbardziej popularny rodzaj materiału do pokrywania połaci dachowych o niewielkim kącie nachylenia. Nie jest jednak szczególnie estetyczny, dlatego warto poszukać alternatywy.

  • Dachówki bitumiczne, gonty bitumiczne, faliste płyty bitumiczne — są znacznie bardziej estetyczne niż papa – właśnie dlatego często znajdują zastosowanie na dachach domów jednorodzinnych, gdzie są dobrze widocznym elementem.

  • Blacha na podwójny rąbek stojący — sprawdza się w przypadku dachów o sztywnym poszyciu. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie membrany z oplotem, który pełni funkcję wentylacyjną pod powierzchnią blachy oraz usztywnia całą konstrukcję. Zapewnia bardzo dobrą izolacyjność i dobrze się prezentuje.

  • Blacha płaska stalowa ocynkowana (powlekane) — to pokrycie dachowe wysoce odporne na korozję, a przy tym uniwersalne w zastosowaniu. Jest lekkie, dlatego dobrze sprawdzi się na dachu płaskim.

Dla takich pokryć minimalny kąt nachylenia dachu powinien wynosić od 3-11 dla papy, dla blachy trapezowej natomiast powyżej 8 stopni. Na dachy płaskie rzadko stosuje się dachówki ceramiczne. One lepiej sprawdzą się tam, gdzie występuje większy kąt nachylenia dachu.

Czym można pokryć dach o małym spadku — podsumowanie

Szukasz idealnego pokrycia na dach płaski? Pamiętaj, że nie może być ono zbyt ciężkie, ponieważ narazi konstrukcję na nadmierne obciążenie. Jeżeli chcesz zrezygnować z mało estetycznej papy, dobrym wyborem może być zastosowanie jednego z rodzajów blachy. Do wyboru masz wiele różnego rodzaju elementów.

Produkty warte uwagi znajdziesz w asortymencie Florian Centrum. Oferujemy szeroki wybór elementów budowy dachu, a także pokrycia, które idealnie sprawdzą się na połaciach o małym nachyleniu. To między innymi wysokiej jakości blacha, która jest bardzo skutecznie zabezpieczona przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi. Jest dostępna w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego można idealnie dobrać ją do stylistyki budynku. To świetny wybór zamiast papy na dachy płaskie.

 

Koszyk