Masz pytanie? Kliknij
Jak obliczyć powierzchnię dachu samodzielnie?

Dach jest bardzo ważnym elementem każdego budynku. Od jego powierzchni zależy ilość materiałów budowlanych, które mają zostać użyte do jego stworzenia i wykończenia. Jak poprawnie obliczyć powierzchnię dachu?

Kiedy trzeba wyliczyć powierzchnię dachu?

Znajomość powierzchni dachu jest niezbędna, gdy planujesz pomalować konstrukcję, zmienić pokrycie dachu czy przeprowadzić jego konserwację. Wartość ta jest potrzebna przede wszystkim do zakupu odpowiedniej ilości materiałów budowlanych. Zwykle zaleca się jej delikatne zawyżenie, co pozwoli na uniknięcie braku potrzebnych surowców w razie uszkodzenia niektórych z nich podczas prac montażowych.

Powierzchnia dachu to jedna z najważniejszych informacji podawanych w trakcie zakupu materiałów pokryciowych, takich jak dachówki, blachodachówki czy papa. Wyliczoną wartość warto przekazać specjalistom na etapie wyboru materiałów. Eksperci firmy Florian Centrum nie tylko zajmą się dobraniem odpowiedniej ilości elementów dachowych, lecz także pomogą wybrać właściwe blachodachówki lub panele dachowe.

Gdzie można szukać informacji o powierzchni dachu?

Informacja o powierzchni dachu powinna znajdować się w dokumentacji przygotowanej przez architekta. Zwykle umieszcza się ją także w planie budowy.

Jeśli nie możesz znaleźć informacji o powierzchni dachu we wspomnianych dokumentach, możesz wyliczyć tę wartość samodzielnie.

Jak obliczyć powierzchnię dachu samodzielnie? Wyjaśniamy

Jak obliczyć powierzchnię pokrycia dachowego w sytuacji, gdy nie możesz znaleźć dokumentów, zawierających tę informację? Nie jest to proces skomplikowany. Metody wyliczania tej wartości różnią się jednak w zależności od kształtu dachu.

Obliczanie powierzchni dachu z projektu – jak prawidłowo ją obliczyć?

Wyliczanie powierzchni dachu z projektu jest bardzo łatwe. Ta metoda nie wymaga wykonywania pomiarów w terenie. Kluczowa jest jedynie znajomość wzorów na pola poszczególnych figur. Warto podzielić dach na jak najprostsze kształty – prostokąty lub trójkąty  – musimy pamiętać o kącie nachylenia dachu i o rzeczywistej długości połaci.

Wzory na poszczególne kształty dachów prezentują się następująco:

  • dach prostokątny – należy pomnożyć przez siebie długość i szerokość dachu,

  • dach w kształcie trapezu – w przypadku takiego dachu należy zsumować długość obu podstaw i pomnożyć ją przez wysokość, na następnie wynik ten podzielić przez 2. Istnieje również opcja podzielenia konstrukcji na mniejsze kształty – trójkąty i prostokąt,

  • dach trójkątny – w tym przypadku należy wykorzystać wzór na pole trójkąta, czyli podstawa razy wysokość podzielone przez 2.

Jak obliczyć powierzchnię dachu jednospadowego i dwuspadowego?

Aby obliczyć całkowitą powierzchnię dachu jednospadowego, wystarczy wykorzystać wspomniane wyżej wzory. W przypadku konstrukcji wielospadowych proces ten jest nieco bardziej skomplikowany. Trzeba bowiem podzielić dach na mniejsze fragmenty i obliczyć powierzchnię każdego z nich osobno.

W budynkach, w których dach dwuspadowy jest symetryczny, wystarczy pomnożyć powierzchnię jednego ze spadów przez 2.

Jak obliczyć powierzchnię dachu czterospadowego?

Dach czterospadowy składa się z czterech płaszczyzn. Zdarza się, że każda z nich ma taką samą powierzchnię. W zdecydowanej większości przypadków konstrukcja tego typu obejmuje jednak dwie pary takich samych spadów. W takiej sytuacji wystarczy obliczyć powierzchnię mniejszej i większej powierzchni i pomnożyć uzyskany wynik przez 2.

Jak obliczyć powierzchnię dachu wielospadowego?

Obliczanie powierzchni dachów wielospadowych jest najtrudniejsze. Wymaga bowiem podzielenia całej połaci na nawet kilkanaście mniejszych fragmentów. Proces ten bywa czasochłonny, ale bazuje na podstawowych wzorach na pole prostokąta, trójkąta i trapezu. Wymaga jednak wykonania wielu pomiarów w terenie (jeśli nie masz dostępu do projektu budynku).

Obliczenie powierzchni dachu – podsumowanie

Do obliczenia powierzchni dachu potrzebne są podstawowe wzory na pola figur matematycznych. Zadanie to nie jest trudne, choć bywa czasochłonne. Proces ten może stać się łatwiejszy dzięki kalkulatorowi pokrycia dachowego. W internecie pojawia się wiele programów tego typu, dostępnych dla każdej osoby, która planuje budowę lub remont dachu.

 

Koszyk