Dach jednospadowy (dach pulpitowy) jest dosyć nietypowy, ponieważ ma tylko jedną skośną połać. Kąt nachylenia dachu może być różny, jednak zawsze mowa wyłącznie o jednym spadzie. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Jakie są zalety i wady związane z dachem jednospadowym?
Czym się kierować przy wyborze rodzaju dachu?
Budowa dachu to spore przedsięwzięcie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Pierwszym krokiem jest wybór konstrukcji więźby dachowej, czyli kąta nachylenia połaci dachowej oraz liczby spadów. Jakimi kryteriami należy się kierować?
Stopień skomplikowania kształtu
Im bardziej skomplikowany kształt dachu, tym wyższe koszty związane nie tylko z robocizną, ale także z zakupem materiałów na pokrycie. W wielu przypadkach niezbędne jest wykorzystanie jego większej ilości z uwagi na konieczność docinania. Konstrukcja dachu jednospadowego prezentuje się w tym kontekście bardzo atrakcyjnie.
Rodzaj pokrycia dachowego
Jedną z popularnych kategorii pokryć dachowych jest blacha i blachodachówka. Rozwiązania te znane są ze swojej trwałości i prostoty montażu. Ich duża zaleta to cena – jest ona niższa niż w przypadku standardowej dachówki, przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów użytkowych. Kolejnym walorem wartym uwagi jest to, że takie materiały są odpowiednie również do domów, w których zaprojektowano lżejszą konstrukcję dachową. W jej przypadku zastosowanie ciężkiej dachówki ceramicznej lub cementowej nie może być brane pod uwagę.
Stylistyka dachu
Dach skośny to element wpływający na odbiór wizualny całego budynku. W przypadku tradycyjnych obiektów mieszkalnych dobrym wyborem może okazać się blachodachówka stylizowana na dachówkę ceramiczną. Natomiast w nowoczesnych, minimalistycznych obiektach o płaskich dachach świetnie sprawdzi się blacha płaska lub blachodachówka modułowa w zmodernizowanym kształcie.
Czym się charakteryzuje dach jednospadowy
Konstrukcja dachu jednospadowego wyróżnia się prostotą i nowoczesnym wyglądem – właśnie dlatego jest chętnie stosowana we współczesnym budownictwie. Dach jednospadowy (dach pulpitowy) składa się z jednej, skośnej połaci, która może mieć różny kąt nachylenia. To właśnie od niego zależy, jaka więźba dachowa zostanie zastosowana w danej konstrukcji.
Zastanawiasz się nad dachem jednospadowym? Najczęściej nie jest to oczywista decyzja, ponieważ dachy pulpitowe są mniej popularne niż na przykład dach dwuspadowy. Kojarzą się przede wszystkim z pokryciem znajdującym się na budynkach gospodarczych. Lekki dach jednospadowy może być jednak doskonałym wyborem także do domu jednorodzinnego.
Dach jednospadowy – konstrukcja
Budowa dachu jednospadowego może przewidywać zastosowanie różnych rodzajów konstrukcji, czyli:
- Krokwiową, tworzoną z elementów nośnych (krokwi) opartych na zewnętrznej ścianie i słupie,
- krokwiowo-zastrzałową, której cechą charakterystyczną są ukośne belki (zastrzały) umożliwiające wzmocnienie i usztywnienie więźby,
- płatwiowo-kleszczową, składającą się z płatwi pośrednich, opartych na murłatach, oraz słupów podporowych, które usztywniają więźbę dachową,
- płatwiowo-kleszczową, która znajduje zastosowanie w przypadku dachów jednospadowych o większym kącie nachylenia,
- z wiązarów dachowych, powstających z elementów gotowych do montażu, co sprawia, że proces budowy jest szybki i łatwy.
Wybór jednej z nich należy od rozpiętości ścian, obecności poddasza użytkowego, ścianki kolankowej oraz innych cech mającego powstać budynku. W dachu jednospadowym należy zastosować większy kąt nachylenia, który umożliwia naturalny odpływ wody.
Jakie pokrycie wybrać na dach jednospadowy
Dachy jednospadowe z powodzeniem mogą zostać pokryte niemal każdym materiałem. Jeśli mowa o dużym kącie nachylenia, materiał musi być do niego dopasowany. Czym zatem pokryć dach jednospadowy?
To może być dachówka ceramiczna lub betonowa, blachodachówka, blacha płaska i trapezowa, a także papa.
Najpopularniejszym wyborem bez wątpienia jest blachodachówka oraz blacha trapezowa. Takie pokrycie dachowe nie jest drogie, a dodatkowo jest uniwersalne i ma dobre parametry użytkowe. Bardzo duża dostępność wzorów i kolorów pozwala w pełni dopasować dachy jednospadowe do oczekiwań inwestorów.
Wady i zalety dachu jednospadowego
Do zalet dachu jednospadowego można zaliczyć:
- niewielkie straty ciepła, co sprawia, że montaż dachu o małym kącie nachylenia jest polecany osobom planującym budowę domu energooszczędnego;
- nowoczesny wygląd, który idealnie wpisuje się w trendy panujące we współczesnym budownictwie, a dodatkowo można go wzmocnić poprzez pokrycie dachu wybranym materiałem,
- możliwość stosowania na wąskich i długich budynkach, a także obiektach, na których mają być założone panele fotowoltaiczne;
- brak konieczności stosowania dodatkowego odwodnienia, ponieważ nachylenie połaci dachowej większe niż w przypadku dachów dwuspadowych zapewnia naturalny odpływ wody.
Jakie są wady dachu jednospadowego? Zwykle wynikające z niewłaściwego kąta nachylenia połaci. Zbyt mały może sprawić, że na dachu zalegać będzie śnieg. Zbyt duży generuje wyższe koszty budowy. Dla wielu taki dach stanowi mało efektowny efekt wizualny.
Ile kosztuje dach jednospadowy
Koszt dachu pulpitowego zależy do wielu czynników. Jednym z nich jest jego konstrukcja. Dach jednospadowy może mieć różne rodzaje więźby. Liczy się także to, czy ma być pod nim poddasze użytkowe. Inne czynniki wpływające na cenę to wielkość, gatunek drewna stosowanego do budowy, typ poszycia i pokrycia.
Najtańszy dach jednospadowy można wykonać z drewna tartacznego (koszt to około 1200 zł/m3), membrany dachowej (od 10 zł/m2) i blachodachówki (od 30-60 zł/m2). Do tego trzeba doliczyć koszt montażu (orientacyjne ceny na marzec 2023 r.).
Jeśli zależy Ci na poddaszu użytkowym, koszt budowy będzie większy.