Masz pytanie? Kliknij
Dach kopertowy

Dachy kopertowe świetnie prezentują się na budynkach o klasycznej bryle. Czy warto zdecydować się na taki wariant? Dach czterospadowy ma liczne zalety – jest między innymi odporny na porywy wiatru i można wygospodarować przestrzeń na poddaszu. Jakie wyzwania niesie ze sobą budowa dachu kopertowego i ile to kosztuje? Sprawdź.

Konstrukcja dachu kopertowego

Dach kopertowy to najpowszechniejsza forma dachu czterospadowego. Zbudowany jest on z czterech połaci dachu — dwóch usytuowanych naprzeciwlegle w kształcie trapezu oraz dwóch równoległych do siebie w kształcie trójkąta.

Dach czterospadowy w tym wydaniu wygląda następująco: płaszczyzny zbiegają się ze sobą w kalenicy, czyli w górnej, poziomej krawędzi dachu i tworzą w rzucie układ przypominający kopertę.

O dachu czterospadowym warto pomyśleć, jeśli budujesz dom parterowy o klasycznej bryle albo zależy Ci na budynku z poddaszem użytkowym – stosując tradycyjną więźbę.

Jak wymierzyć dach kopertowy

W dachach kopertowych w domach parterowych konieczne jest sprawdzenie szerokości połaci i jej wysokości. Jeśli są jakiekolwiek rozbieżności na etapie projektu, należy je skorygować podczas montażu łat. Unikniemy dzięki temu problemów przy montażu pokrycia dachowego.

Jak zrobić dach kopertowy krok po kroku

Schemat dachu kopertowego jest oparty na planie kwadratu. Składa się on z więźby kleszczowo-płatwiowej, w której krokwie są oparte na belce kalenicowej oraz dodatkowo wsparte przez belki montowane równolegle do kalenicy.

Płatwie z kolei są podparte przez słupy, dzięki czemu wszelkie obciążenia są przenoszone zarówno na ściany, jak i na strop.

W przypadku dachu czterospadowego przed rozpoczęciem prac należy zlecić projekt, który obejmie:

  • kąt nachylenia zadaszenia,
  • układ krokwi,
  • wymiary,
  • typ wykończenia,
  • metodę łączenia danych części.

W skład konstrukcji dachów kopertowych wchodzą krokwie, murłata, łaty i kontrłaty. Następnie wznosi się więźbę dachową. Może być ona jętkowa, płatwiowo-jętkowa lub krokwiowa. Najpierw kładzie się murłatę, którą umiejscawia się na szczycie ścian bocznych obiektu. Wszystko mocuje się na osadzonych w ścianie szpilach.

Jakie pokrycie na dach kopertowy

Pokrycie dachu kopertowego powinno być nie tylko wytrzymałe, ale również estetyczne. Ważny jest kąt nachylenia połaci —  w przypadku zbyt stromej powierzchni nie sprawdzi się ciężka dachówka ceramiczna.

Trzeba również mieć na uwadze, że dach wielospadowy cechuje się stosunkowo dużą liczbą skosów. Im bardziej jest on skomplikowany, tym większych skutkujących stratami materiału przycięć wymaga. W przypadku dachu kopertowego, składającego się z czterech skośnych połaci, dobrym wyborem będzie blachodachówka modułowa.

Duże kąty nachylenia połaci nie będą w tym przypadku stanowiły problemu. Dodatkowym plusem blachodachówki modułowej są małe straty na materiale.

Oprócz blachodachówki  i dachówek do dachów kopertowych sprawdzą się takie pokrycia jak:

  • blachy na rąbek
  • gont bitumiczny lub gont drewniany

Ile kosztuje zrobienie dachu kopertowego

Koszt wykonania dachu kopertowego zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim trzeba ustalić kąt nachylenia więźby, a także całkowitą powierzchnię połaci dachowej. Do budowy więźby należy wykorzystać dobre jakościowo drewno, które będzie zaimpregnowane metodą ciśnieniową lub drewno C24 jak również drewno KVH. Średni koszt materiałów potrzebnych do tego zadania to od 50 zł/m2 do 80 zł /m2. Cena robocizny mieści się z kolei w kwocie 40 zł/m2 do 80 zł/m2.

Podsumowując, jeżeli mowa o powierzchni 150 m2, to koszt wykonania konstrukcji dachu kopertowego wynosi około 10-12 tysięcy złotych. Jest to jednak wyłącznie cena postawienia konstrukcji. Do tego doliczyć należy wydatek na materiał pokryciowy, jak również obróbki blacharskie.

Duże znaczenie ma również to, czy pod dachem kopertowym ma się znaleźć poddasze użytkowe czy też nieużytkowe. W pierwszym przypadku należy dodatkowo uwzględnić cenę jego wykończenia.

Co jest tańsze – dach kopertowy czy dwuspadowy?

Koszt budowy dachu kopertowego jest uzależniony od jego wielkości, kąta nachylenia połaci, rodzaju pokrycia dachowego, a także od rodzaju okien (lub ich braku). Za dach czterospadowy zwykle zapłacisz o kilka tysięcy więcej niż w przypadku dachu dwuspadowego.

Trzeba zatem realnie ocenić, czy w danym przypadku będzie on wart swojej ceny. Jeśli szukasz pola do oszczędności, niekiedy lepiej postawić na dach dwuspadowy i znacznie zredukować koszty. Te związane z dachem kopertowym niemal zawsze są znacznie wyższe.

Dach kopertowy a czterospadowy – różnice

Dach kopertowy często nazywany jest również dachem czterospadowym. Warto jednak wiedzieć, że te określenia nie są ze sobą tożsame. Dach czterospadowy jest pojęciem szerszym. Obejmuje dachy kopertowe i dachy namiotowe. Wszystkie składają się z czterech połaci, jednak dach namiotowy jest bardziej stromy.

Jest tak dlatego, że w przypadku dachu kopertowego dwie połacie mają kształt trapezu, a dwie trójkąta lub wszystkie są trapezami, natomiast jeśli chodzi o dach namiotowy – wszystkie są trójkątami.

Dach kopertowy – wady i zalety

Myślisz o dachu czterospadowym? Oto zalety i wady dachów kopertowych.

Czterospadowy dach w takiej wersji zapewnia:

  • dużą sztywność,
  • mocną i stabilną więźbę dachową,
  • wysoką odporność na silne porywy wiatru, w tym nawet na huragany
  • walory estetyczne pasujące do klasycznych domów,
  • możliwość wykorzystania poddasza użytkowego jako pomieszczenia do zamieszkania

A jakie mankamenty mają dachy kopertowe?

To między innymi:

  • skomplikowana więźba dachowa,
  • wyższe koszty wykonania.

Jeśli nie wiesz, czy w Twoim przypadku dachy czterospadowe są warte swojej ceny, skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże Ci podjąć decyzję.

 

Koszyk