Masz pytanie? Kliknij
Obróbka blacharska komina – schemat

Prawidłowa obróbka blacharska komina ma ogromne znaczenie. Komin przechodząc przez połać dachu, w naturalny sposób powoduje powstanie nieciągłości w warstwie pokrycia. Dlatego szczelne połączenie jest kluczowe. Dzięki temu woda opadowa nie będzie dostawać się do wewnątrz konstrukcji dachu. Zobacz, jak zastosować obróbki blacharskie wokół komina.

Obróbka komina – kiedy warto ją wykonać?

Obróbka komina wykonana w odpowiednim momencie pozytywnie wpływa na szczelność konstrukcji, a także umożliwia prawidłowe prowadzenie dalszych prac. Kiedy zatem należy ją wykonać?

Bywa, że gdy dach jest już gotowy, obróbki blacharskie komina trudno jest wykonać. Dlatego zgodnie ze sztuką dekarską takie prace trzeba prowadzić jeszcze przed ułożeniem pokrycia dachowego. W tym samym czasie wykonuje się też pas rynnowy i montuje inne blaszane elementy.

Trzeba pamiętać, że komin jest newralgicznym punktem w pokryciu dachu i to właśnie jego otoczenie jest najbardziej podatne na przenikanie wilgoci w głąb budynku. Tradycyjne obróbki blacharskie prowadzone dawnymi metodami nie były tak skuteczne, jak obecnie.

Dziś inwestorzy mają do dyspozycji szereg rozwiązań: różnego typu uszczelniacze, specjalne taśmy czy elementy z wysokiej klasy blachy tytanowo-cynkowej. Obecnie, aby wykonać obróbkę komina i móc cieszyć się idealną szczelnością wystarczy przestrzegać kilku zasad. Sprawdź, jak to zrobić.

O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem obróbki komina?

Jednym z ważniejszych elementów działania jest miejsce ulokowania komina w dachu. Od lokalizacji tego elementu zależy bowiem sposób prowadzenia prac.

Najczęściej stosowane jest usytuowanie w kalenicy. Umieszczenie w tej części dachu ma wiele zalet i pozwala mocować obróbkę komina stosunkowo łatwo. Umożliwia również zastosowanie różnego rodzaju materiałów — praktycznie bez ograniczeń.

Trudniejsze do wykonania są obróbki kominów znajdujących się w połowie połaci, szczególnie szerokich, przy ścianach szczytowych czy okapach. Zdarzają się również kominy usytuowane w narożach oraz koszach.

W tym przypadku trudniej jest przymocować obróbkę dachu tak, aby właściwie spełniała swoją funkcję. Tego typu dachy mogą być zatem bardziej narażone na korozję, podciekanie wody opadowej czy też śniegu.

Kluczowe jest zatem to, by obróbka z blachy została wykonana zgodnie ze sztuką i przy użyciu odpowiednich materiałów.

Przygotowanie komina do obróbki blacharskiej

Obróbka komina powinna zostać poprzedzona pracami przygotowawczymi. Należy zadbać o właściwe wykończenie warstwy wstępnego krycia. Membranę trzeba przeciągnąć ponad komin i bardzo dokładnie do niego przykleić. Stosuje się do tego specjalne taśmy zapewniające idealną szczelność.

Membraną otacza się najpierw przód komina, następnie nakłada ją po jego bokach, a na końcu tył komina  od strony kalenicy. Taka metoda pozwoli zabezpieczyć przed podciekaniem wody.

Mocowanie blachy — jak to zrobić?

Blachę można mocować na kilka sposobów, jednak rozwiązaniem gwarantującym najwyższą szczelność jest wykonanie w kominie nacięcia tzw. wydra, w które zostanie wciśnięta listwa dylatacyjna. Wydrę wykonuje się szlifierką kątową.

Alternatywą dla standardowej obróbki z blachy jest zabezpieczenie komina specjalną taśmą. To rozwiązanie jest znacznie szybsze od klasycznej obróbki, bo unika się etapu nacinania szczelin w kominie potrzebnych do wciśnięcia blachy.

Zasady prawidłowej obróbki komina

Aby obróbka blacharska komina spełniała swoją funkcję przez lata, musi być wykonana zgodnie z zasadami. O czym należy pamiętać?

Prawidłowa obróbka komina ma gwarantować zachowanie szczelności między kominem a pokryciem dachowym. Blachę trzeba więc zamontować pod odpowiednim kątem.

Przede wszystkim należy stosować wyłącznie materiały, które nie tracą swoich właściwości pod wpływem zmian temperatury. Jeśli więc planujesz użycie silikonu czy uszczelniaczy, by połączenie było szczelne, muszą to być specjalne produkty dedykowane do kominów.

Kolejna zasada głosi, że obróbkę blacharską  nie należy przykręcać do komina lecz do drewnianych elementów dachu a listwę dylatacyjną mocujemy do komina . Takie rozwiązanie gwarantuje  nam bezpieczne i szczelne połączenie. Trzeba również pozostawić minimalną szczelinę pomiędzy kominem a dachówką. Jest tak dlatego, że dach i komin  pracują  pod wpływem zmieniających się i różnie wpływających na siebie czynników atmosferycznych.

Po zamontowaniu wszystkich elementów opierzenia z blachy należy przystąpić do ich bardzo dokładnego uszczelnienia, na przykład silikonem dekarskim.

Ile kosztuje obróbka komina blachą a ile struktonitem

Za obróbki blacharskie zwykle płaci się w zależności od metra kwadratowego. Cena zależy przede wszystkim od rodzaju materiału. Najtańszym z nich jest taśma kominowa , natomiast za inne materiały trzeba zapłacić nieco więcej. Należy pamiętać również o doliczeniu kosztów robocizny.

Typowa obróbka blacharska w 2022 roku kosztuje:

  • 85-100 zł/m2 – w przypadku elementów z blachy ocynkowanej,
  • 100-120 zł/2m – w przypadku elementów z blachy powlekanej,
  • 120-130 zł/m2 – w przypadku elementów z blachy tytanowo-cynkowej,
  • 200-270 zł/m2 – w przypadku elementów z blachy miedzianej.

Struktonit, czyli specjalny rodzaj łupka do wykonywania obróbki komina, jest stosunkowo drogi. Za metr kwadratowy tego materiału płaci się przeważnie od 170 do 300 zł. Straty materiału są jednak w tym przypadku minimalne, więc można rozważyć takie rozwiązanie.

 

Koszyk