Masz pytanie? Kliknij
Zmiana dachu na starym domu

Planujesz przeprowadzić remont dachu? Jeśli dach przecieka lub znajdują się na nim płyty azbestowe, przeprowadzenie prac może być konieczne. Pamiętaj, że wymaga to nie tylko przygotowania technicznego, ale również zgłoszenia takiego zamiaru w odpowiednim urzędzie, aby nie narazić się na kary. Trzeba pamiętać o tym przed rozpoczęciem prac. Czy wydanie pozwolenia zawsze jest niezbędne? Sprawdź.

Czy trzeba mieć pozwolenie na zmianę dachu?

Jeśli parametry techniczne dachu ulegają pogorszeniu, wymiana starego pokrycia lub bardziej zaawansowane prace remontowe mogą być niezbędne. Prace budowlane w niektórych przypadkach należy zgłosić w wydziale architektoniczno budowlanym w urzędzie miasta lub gminy. Kiedy jest to konieczne?

Sama wymiana pokrycia na nowe zwykle może odbywać się bez formalności. Prace polegające na odtworzeniu stanu pierwotnego, w myśl prawa budowlanego, uważane są za remont dachu. Dlatego nie ma też konieczności ich zgłaszania.

Wymiana pokrycia dachowego bez ingerencji w więźbę jest więc remontem. Nie trzeba zgłaszać jej w urzędzie, pod warunkiem że remontowany dom można by wybudować — według obowiązujących dziś przepisów — na podstawie zgłoszenia z projektem.

Natomiast prace, które zmieniają parametry techniczne lub użytkowe budynku, są przez prawo definiowane jako przebudowa. Chodzi na przykład o wymianę więźby czy wstawienie okna dachowego – trzeba je zgłosić, załączając projekt przygotowany przez specjalistę z uprawnieniami. Podobnie jest przy całkowitej przebudowie dachu.

Jeśli prace spowodują powiększenie obszaru oddziaływania budynku na posesje sąsiednie, niezbędne jest pozwolenie na budowę. Należy o nie wystąpić również wtedy, gdy planujesz wymienić pokrycie budynku wpisanego do rejestru zabytków lub objętego ochroną konserwatorską.

Jaka jest kara za brak zgłoszenia remontu dachu?

Warto podkreślić, że kary ustawowe są przewidziane tylko wówczas, gdy wymiana dachu zostanie zaklasyfikowana jako przebudowa. Jeśli mowa jedynie o remoncie bez naruszania więźby dachowej, nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę. Prawo budowlane nie przewiduje żadnych kar za takie naprawy konserwacyjne.

Natomiast jeśli konstrukcja dachu zostanie przebudowana bez zgłoszenia tego faktu w urzędzie, jest traktowana jako samowola budowlana. W takiej sytuacji musisz liczyć się z karą grzywny w kwocie do 5 tys. złotych i obowiązkiem przywrócenia nieruchomości do stanu poprzedniego.

Wymiana pokrycia dachowego – krok po kroku

Gdy więźba dachowa jest w dobrym stanie, można ułożyć nowe pokrycie na starym bez jego zdejmowania. Robi się tak w przypadku dachów spadzistych pokrytych papą, gontem bitumicznym lub płaską blachą. Do starej równej papy przybija się zaimpregnowane kontrłaty i prostopadle do nich łaty. Jako kolejne pokrycie można ułożyć blachodachówkę.

Nowa konstrukcja dachu

Jeśli stan więźby nie jest dobry, nie wystarczy wymiana starego pokrycia dachowego na nowe. Tutaj niezbędne są zaawansowane prace konstrukcyjne na podstawie projektu sporządzonego przez specjalistę. Koszty inwestycji również są wyższe niż w przypadku wymiany pokrycia.

Należy pamiętać że przy remontach najlepiej sprawdza się pokrycie z blachodachówki ze względu na jej mały ciężar dla konstrukcji.

Dach rozbiera się i buduje go od początku, wykonując więźbę, przybijając łaty i kontrłaty, a na końcu układa się nowe pokrycie wybrane przez inwestora. Termin rozpoczęcia takich prac trzeba podać we wniosku składanym w urzędzie. Niezbędne jest również przedstawienie potwierdzenia dysponowania nieruchomością.

Ile kosztuje wymiana starego dachu na nowy?

Zanim jednak położysz nowy dach, musisz usunąć stare pokrycie. Cena takiej usługi waha się od 8 do 25 zł za metr kwadratowy powierzchni. Koszt zależy od rodzaju materiału – najtańszy jest demontaż blachodachówki, najdroższy — dachu cementowo-azbestowego.

Kolejna składowa ceny remontu to zakup nowego pokrycia. Najtańsza jest blacha płaska lub falista, lecz opłacalne są również blachodachówki. Najdroższa opcja, jeśli chodzi o pokrycie dachowe to dachówki ceramiczne która ma ciężar około 45 kg na m2 – daje nam to kilkanaście ton obciążenia konstrukcji dachowej.

Do kosztu wymiany trzeba doliczyć także wynagrodzenie pracowników. Zależy ono od wielu czynników, na przykład stopnia skomplikowania prac, wybranego rodzaju pokrycia czy nawet regionu kraju.

Średni koszt montażu blachodachówki zwykle wynosi od 25 do 50 zł za metr kwadratowy. Ułożenie dachówki ceramicznej jest droższe – najczęściej oscyluje w granicach kwoty od 40 do 100 zł za taką samą powierzchnię.

Podane koszty dotyczą jedynie wymiany pokrycia. Jeśli masz zamiar prowadzić bardziej skomplikowane prace, takie jak wymiana więźby dachowejczy wstawienie okna dachowego, przygotuj się na wyższe wydatki.

Czy można dostać dofinansowanie wymiany dachu?

Jeśli stoisz przed koniecznością remontu dachu, możesz ubiegać się o dotację. Jak to zrobić?

W celu uzyskania dotacji należy udowodnić, że dach po remoncie spełni obowiązujące wymagania rozporządzenia w sprawie oszczędzania energii (EnEV). Wniosek o dofinansowanie musi zostać złożony i zatwierdzony przed rozpoczęciem działań.

Istnieje również możliwość otrzymania dofinansowania na demontaż płyt azbestowych i ich utylizacje.

Warunki, jakie trzeba spełnić, możesz sprawdzić w lokalnym urzędzie. Tam również składa się wymagane dokumenty.

Koszyk