Masz pytanie? Kliknij
Montaż blachy trapezowej

Blacha trapezowa to nowoczesne wykończenie dachu, które jest coraz częściej wybierane zarówno w przypadku budynków mieszkalnych, jak i użytkowych. Zadecydowała o tym łatwość montażu takich arkuszy oraz ich cena, która jest atrakcyjna – w stosunku do pokrycia wykonanego np. z dachówek ceramicznych.

Dowiedz się, jak powinno przebiegać układanie blachy trapezowej i jakich błędów nie popełnić podczas jej mocowania.

Co to jest blacha trapezowa?

Blacha trapezowa to blaszane arkusze, które wyróżniają charakterystyczne przetłoczenia, a ich przekrój ma kształt trapezu. Jest ona chętnie wykorzystywana do krycia dachów domów jednorodzinnych, większych budynków przemysłowych ze względu na jej zalety, takie jak:

  • wytrzymałość – montaż blachy trapezowej na dachu zapewnia, że będzie on odporny na uszkodzenia mechaniczne. Obróbki blacharskie z powłokami poliestrowymi, czy też poliuretanowymi zabezpieczają blachę przed korozją;
  • lekkość – blacha trapezowa może znaleźć się na połaci dachu osadzonej na prostej o niedużych przekrojach konstrukcji
  • atrakcyjną cenę – takie pokrycie dachowe jest jednym z najbardziej przystępnych cenowo;
  • walory estetyczne – blachę trapezową wyróżnia nowoczesna, minimalistyczna forma;
  • łatwy, prosty i szybki montaż.

Konstrukcja dachu pod montaż blachy trapezowej

Blachę trapezową można układać zarówno na konstrukcjach drewnianych, jak i stalowych. Zanim arkusze blachy trapezowej znajdą się na dachu, musi powstać jego szkielet. Powinien to być kompletny ruszt nośny składający się z łat i kontrłat. Można zrezygnować z montażu membrany wstępnego krycia jeżeli kupimy blachę trapezową z antykondensatem. Blachą trapezową pokrywa się też tylko takie konstrukcje, na których wcześniej zamontowano izolację, zabezpieczającą dach przed powstawaniem przewiewów wewnętrznych i skroplin.

Przygotowanie blachy trapezowej do montażu

W przypadku blach trapezowych ogromne znaczenie ma sposób ich transportu i odpowiednie obchodzenie się z blaszanymi arkuszami. Również od tego zależy solidność i szczelność stworzonego z nich dachu.

Odbiór blachy trapezowej

Kiedy dotrze do ciebie zamówiona blacha, skontroluj, czy arkusze mają takie wymiary, jakie wskazałeś producentowi. Pamiętaj też, aby przed jej odbiorem, zorganizować sobie wsparcie. Blacha ta ze względu na swoją specyfikę, powinna być rozładowywana przez przynajmniej dwie osoby.

Rozładunek blachy trapezowej

Do rozładunku blach najlepiej wykorzystać wózek widłowy ze specjalnymi pasami, za pomocą których można je unieruchomić. Arkusze w żadnym przypadku nie mogą się ocierać się ani uderzać o siebie – należy uważać, aby nie uszkodzić powłoki lakierniczej.

Transport ręczny arkuszy blachy trapezowej

Do transportu ręcznego blachy są potrzebne minimum dwie osoby. Ci, którzy zdecydują się nosić ją samodzielnie, ryzykują zarówno uszkodzeniem lakieru, jak i odkształceniem się arkuszy. Należy też pamiętać, że na 1 m² transportowanej blachy trapezowej powinna przypadać jedna, nosząca ją osoba.

Montaż obróbek blacharskich, izolacji i łat pod blachę trapezową

Zanim zaczniesz układać blachę trapezową, musisz wykończyć szkielet, który znajdzie się pod pokryciem dachowym. Należy też uważnie przyjrzeć się jego poszczególnym elementom, a także zachować odpowiednią kolejność prac.

Geometria dachu

Pokrycie dachowe z blachy trapezowej będzie solidne wtedy, gdy geometria (przekątna) dachu będzie prawidłowa. Rozciągając sznurki pomiędzy pierwszą a ostatnią krokwią, można sprawdzić, czy płaszczyzna dachu jest równa. Należy również zweryfikować kąt nachylenia konstrukcji – w przypadku krycia blachą trapezową powinien on wynosić od 5° nawet do kąta pionowego dlatego ze blachę trapezową możemy montować na ścianach – elewacji.

Montaż deski okapowej

Deskę okapową montuje się w najniższym punkcie dachu. Wystaje ona poza jego obrys. Jeszcze przed ułożeniem arkuszy blachy trapezowej na desce okapowej muszą znaleźć się niektóre obróbki blacharskie. Należą do nich fartuszek okapowy , kratka zasłaniająca wlot powietrza, haki rynnowe, rynna, pas nadrynnowy i grzebień okapowy.

Montaż membrany dachowej

Membrana dachowa służy zapewnieniu odpowiedniej wentylacji dachu. To przez nią wydostaje się wilgoć oraz para, która skumulowała się pod pokryciem dachowym. Jednocześnie zapobiega ona przedostaniu się wody do wewnątrz budynku. Dlatego w newralgicznych miejscach – przy koszu i przy kominie – jej elementy powinny być odpowiednio ułożone (zgodnie ze sztuką dekarską), a także sklejone na łączeniach.

Montaż łat

Blaszane arkusze są osadzane na drewnianych łatach, które najczęściej mają wymiary 40 mm x 50 mm. Aby konstrukcja dachu była solidna, muszą być one umieszczone w odpowiedniej odległości od siebie. Przyjmuje się, że w przypadku popularnych blach trapezowych T-18 odstęp między łatami powinien wynosić 250-350 mm. W zależności od nachylenia kąta połaci.

Montaż arkuszy pokrycia

Gdy szkielet dachu jest przygotowany, można przystąpić do montażu blachy trapezowej.

Zaleca się, aby arkusze zacząć układać w kierunku przeciwnym do najczęstszych podmuchów wiatru. Montuje się je na zakładki, których szerokość powinna wynosić od 150 – 300 mm – zapewnia to szczelność krycia. Do mocowanie blach używa się śrub farmerskich typu pan-head z samowiercącą końcówką i uszczelką.

Może zdarzyć się, że arkusz będzie trzeba przyciąć, aby dopasować go do wymiaru dachu. Cięcie blachy trapezowej należy wykonywać przed jej montażem – nigdy wtedy, gdy jest już przymocowana do więźby.

Do docinania arkuszy na wymiar wykorzystuje się specjalne gilotyny i nożyce. Pod żadnym pozorem nie można używać do tego szlifierki elektrycznej. Podczas kontaktu z blachą generuje ona ciepło – wysoka temperatura może spowodować m.in odkształcenie blaszanych arkuszy i spalenie ocynku, co powoduje degradację blachy.

Wykończenie montażu blachy trapezowej

Gdy krycie dachu blachą trapezową dobiegnie końca, można przystąpić do montażu obróbek blacharskich. Montuje się wtedy rynny, system odgromowy, ławy kominiarskie, obróbki rur wywiewnych, śniegołapy. Trzeba pamiętać, aby na pokryciu dachowym z blachy stalowej nie mocować obróbek blacharskich z miedzi.

Odpowiednie przygotowanie dachu i wybranie wysokiej jakości, starannie zabezpieczonych przed uszkodzeniem arkuszy to najważniejszych krok do tego, aby na budynku powstała solidna blaszana połać. Pokrycie więźby blachą trapezową jest łatwe, a realizacja takiego projektu nie wymaga dużych nakładów finansowych i nie zabiera wiele czasu.

Koszyk