Masz pytanie? Kliknij
Łaty i kontrłaty rozstaw

Łaty i kontrłaty stanowią drewniane elementy więźby dachowej. Stosuje się je na dachach spadowych, a ich rozmieszczenie zawsze musi być dobrany do rozstawu krokwi oraz kąta nachylenia dachu. Sprawdź, na czym polega ta technika i od czego zależy rozmieszczenie łat dachowych.

Czym jest łacenie dachu?

Łacenie dachu wykonuje się poprzez przybicie do krokwi kontrłat, a następnie łat dachowych, które są ułożone prostopadle do nich. Pod spodem układa się folię wstępnego krycia  mocuje się ją do krokwi .Na tak wykonanym poszyciu układa się pokrycie dachowe, czyli na przykład dachówki ceramiczne, blachodachówkę lub blachy płaskie.

Układanie łat i kontrłat jest możliwe na pełnym deskowaniu jak również na membranach . Rozstaw łat nie może być dobierany przypadkowo. Zależy od kilku ważnych czynników, o których przeczytasz już za chwilę.

Łaty i kontrłaty – jaką pełnią funkcję na dachu?

Przyjmuje się, że istotniejszy jest właściwy dobór wymiarów łat. Nie można jednak zapominać, że dla zachowania funkcjonalności pokrycia dachowego niezwykle ważne są również kontrłaty dachowe. Sprawdź dlaczego.

  • Kontrłaty dystansują pokrycie dachowe od folii wstępnego krycia. Dzięki nim można zapewnić szczelność połaci dachu, ponieważ skropliny są odprowadzane do okapu, a następnie na zewnątrz konstrukcji.
  • Zastosowanie kontrłat umożliwia stworzenie przestrzeni służącej do wentylacji pokrycia dachowego. Powstała w ten sposób szczelina wentylacyjna pozwala na przepływ powietrza przez poszycie dachu i zabezpiecza przed gromadzeniem się wilgoci i degradacją więźby dachowej. Wlot powietrza pod pokrycie dachowe musi być większy niż wylot powietrza w kalenicy Zależność ta umożliwia wymuszenie cyrkulacji powietrza
  • Kontrłaty stanowią bardzo ważną część konstrukcji dachu. Aby prawidłowo mocować łaty, niezbędny jest odpowiedni przekroj kontrłaty (4×4) i ich rozstaw.

Łaty i kontrłaty są zatem bardzo istotnymi elementami. Stanowią bazę, na której układa się pokrycie dachu. Od ich prawidłowego rozmieszczenia zależy jego funkcjonalność, stabilność oraz długotrwała żywotność.

Łaty dachowe i kontrłaty – różnice

Stosowanie łat i kontrłat zawsze przewiduje zamocowanie obu rodzajów tych elementów, aby uzyskać odpowiednią przestrzeń wentylacyjną używamy kontrłat i łat o tym samym przekroju.

Oba mają formę drewnianych listew o przekroju kwadratowym lub prostokątnym. Różnica polega na tym, że kontrłaty układane są wzdłuż krokwi, a łaty są mocowane prostopadle do nich. Pierwsze tworzą szczeliny wentylacyjne w warstwach dachu. Natomiast drugie służą do bezpośredniego układania na nich pokrycia dachowego.

Jak dobrać wymiary łat i kontrłat

Wymiary i rozstaw łat dachowych zależą od kilku ważnych czynników. Przede wszystkim bierze się pod uwagę długość krokwi, a także rodzaj pokrycia dachowego, czyli ciężar i wymiary dachówek ceramicznych lub innego typu materiału.

Istotny jest również przekrój łat, na który ma wpływ:

  • kąt nachylenia dachu,
  • typ materiału na pokrycia dachowe,
  • rozstaw krokwi,
  • strefa klimatyczna, w jakiej znajduje się budynek (ze względu na siłę wiatru i opadów).

Im cięższe pokrycie dachowe, tym większy przekrój łat należy zastosować. Jest to ważne, aby zapewnić mu właściwe oparcie większy przekrój łat trzeba zastosować w momencie kiedy mamy zbyt duży rozstaw krokwi .W takiej sytuacji analizujemy rozstaw łat.

Jak montować łaty i kontrłaty

Bardzo ważnym zadaniem dekarza jest zadbanie o właściwy rozstaw łat dachowych. Najistotniejsze jest zachowanie jednakowych odstępów pomiędzy poszczególnymi elementami oraz dobranie odległości do konkretnych warunków.

Dlatego, jeśli na Twoim dachu nie znajdzie się sztywne poszycie i zdecydujesz się na alternatywną metodę, pamiętaj, że prawidłowy rozstaw kontrłat i łat ma ogromne znaczenie. Precyzyjne rozmierzenie dachu jest absolutną koniecznością.

Co ile daje się łaty pod blachę?

Chcąc określić średni rozstaw łat, należy dobrać go do rodzaju pokrycia dachowego i długości połaci. Inne odległości stosuje się w przypadku dachówek ceramicznych, a inne w odniesieniu do blachy. Odpowiedni rozstaw łat ma bardzo duże znaczenie, dlatego należy dobrze go zaplanować.

Blaszane arkusze są mocowane na listwach, które najczęściej mają wymiary 40 mm x 60 mm. Aby konstrukcja dachu była solidna, a płaszczyzna połaci dobrze wypoziomowana, łaty muszą być umieszczone w odpowiedniej odległości od siebie.

Przyjmuje się, że w przypadku często wykorzystywanych blach trapezowych T-18 odstęp między tymi elementami powinien wynosić 250-350 mm. Ustala się go w zależności od kąta nachylenia połaci. Pokrycie dachowe wykonuje się w kierunku przeciwnym do najczęstszych podmuchów wiatru.

Koszyk