Masz pytanie? Kliknij
Montaż blachy trapezowej na dachu pokrytym papą

Zastanawiasz się, czy montaż blachy trapezowej na dachu pokrytym papą jest możliwy? A może konieczne jest usunięcie starego pokrycia, aby położyć blachę? Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest obecny materiał. Jeśli nie jest uszkodzony, takie prace można wykonać, przeprowadzając układanie blachy trapezowej bezpośrednio na powierzchni bitumicznej. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Dach z blachy trapezowej – przygotowanie do pracy

Chcąc wykorzystać blachę trapezową do krycia dachów domów jednorodzinnych czy hal przemysłowych, na których znajduje się papa, należy dobrze się do tego przygotować. Prace przygotowawcze warto rozpocząć od przeprowadzenia oględzin papy. Jeśli jest ona w złym stanie, montaż blachy trapezowej na dachu należy poprzedzić naprawą pokrycia bitumicznego  lub w ostateczności demontażem.

Bardzo ważne jest również wykonanie dokładnego pomiaru dachu. Jest to niezbędne do wyliczenia ilości materiałów, które będą potrzebne. Kolejnym etapem jest ocenienie, czy dach jest odpowiednio prosty. Jeśli nie jest  , to należy dach wypoziomować i ustawić przekątne płaszczyzny dachowej

Należy również wyposażyć się w odpowiednie narzędzia i szereg niezbędnych dodatkowych materiałów takich jak wkręty farmerskie lub gwoździe – tzw. “papiaki”.

Demontaż starego pokrycia

Demontaż pokrycia jest konieczny, jeśli papa jest w złym stanie i nie nadaje się do dalszego użytkowania. W takich przypadkach pokrycie należy usunąć i upewnić się, czy więźba dachowa jest w odpowiedniej kondycji. Jeśli jest uszkodzona, należy wymienić całą konstrukcję lub jej poszczególne elementy, które tego wymagają.

Jeśli więźba jest nienaruszona, można przystępować do pracy. Na początku przeprowadza się układanie membrany dachowej. Mocuje się ją, wykorzystując zszywki na krokwiach dachowych. Następnie instaluje się kontrłaty oraz łaty. Ich rozstaw musi być dopasowany do ciężaru pokrycia , długości krokwi i kąta nachylenia dachu. Kolejnym etapem jest montaż dodatkowych elementów, takich jak obróbki blacharskie oraz układanie właściwego pokrycia, czyli montaż blachy trapezowej.

Dach z blachy trapezowej – nowe pokrycie na starym

Nowe pokrycie na starym można układać, jeśli stan papy jest zadowalający. Taka opcja jest znacznie tańsza niż opisana powyżej, czyli obejmująca usuwanie starego pokrycia. Blacha trapezowa jest układana na papie po wcześniejszym rozbiciu kontrłat i łat .Takie rozwiązanie jest  znacznie mniej skomplikowaną czynnością niż wstępny demontaż i naprawa więźby dachowej.

Sprawdź, jak wykonać takie prace, aby blacha trapezowa została we właściwy sposób zamontowana na dachu.

Jak ułożyć blachę trapezową

Jeśli prace przygotowawcze, takie jak zwymiarowanie dachu i przegląd papy, zostały wykonane prawidłowo, można przystępować do układania nowego pokrycia. W miejscu, w którym znajdują się krokwie, należy umocować ruszt składający się z kontrłat i łat.

Pierwsze z elementów mocuje się wzdłuż krokwi, a drugie układa prostopadle do nich. Łaty i kontrłaty stanowią solidne oparcie pod pokrycie dachowe. Blachę trapezową mocuje się do nich za pomocą wkrętów farmerskich.

Jak połączyć blachę z papą

Montaż blachy trapezowej na dachu pokrytym papą wymaga zaopatrzenia się w odpowiednie akcesoria, które posłużą do połączenia nowego pokrycia ze starym.

Do  montażu kontrłat i łat wykorzystujemy gwoździe ocynkowane dedykowane do wykonania takiego zakresu prac. Do montażu blachy trapezowej używamy wkrętów farmerskich będących w ofercie producenta.

Czy można kłaść pokrycie dachowe bezpośrednio na papę?

Przeprowadzenie takich prac jest możliwe i może stanowić dobry sposób odnowienia starego dachu. Kładąc blachę na papę, należy jednak pamiętać o kilku ważnych warunkach.

Przed ułożeniem na dachu nowego pokrycia, należy się upewnić, że jest on szczelny, a papa jest w dobrym stanie. Wszelkie usterki trzeba usunąć jeszcze przed położeniem kontrłaty i łaty. Zalecamy używać kontr łaty w wysokości 4 cm aby uzyskać odpowiednią cyrkulację powietrza . Jeśli natomiast papa jest w złym stanie, na przykład jest pokruszona lub ma duże ubytki, może się okazać, że konieczny będzie demontaż starego pokrycia.

Przed montażem należy również zawsze sprawdzić kąt nachylenia dachu. Nie ma przeciwwskazań, aby kłaść blachę trapezową pod kątem, ale takie prace muszą być prowadzone w odpowiedni sposób.

Zapoznaj się z ofertą blachy trapezowej od Florian Centrum

Jeśli planujesz położenie nowego pokrycia na dachu krytym papą, pamiętaj, że blacha, którą wybierzesz, powinna charakteryzować się doskonałymi parametrami. Najlepiej zastosować materiał powlekany, który cechuje trwałość odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Szukasz takich produktów? Przejrzyj ofertę Florian Centrum. Znajdziesz w niej szeroki wybór blach, również trapezowych, o różnych właściwościach. Masz pewność, że stawiasz na materiały, które posłużą Ci latami i zapewnią doskonałą trwałość Twojego pokrycia dachowego.

 

Koszyk