Masz pytanie? Kliknij
Konserwacja dachu

Od tego, czy dach będzie solidny oraz odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi, zależy stan techniczny całego budynku, a także bezpieczeństwo jego użytkowników. Dlatego regularnej konserwacji wymaga nie tylko pokrycie dachowe ze starej papy termozgrzewalnej, ale również te wykonane z nowych dachówek i najwyższej jakości blachy. Z czym wiąże się renowacja dachu i kiedy należy ją przeprowadzać? Wyjaśniamy.

Na czym polega konserwacja dachu?

Konserwacja dachu z papy, dachówek, czy też blachy polega na dokładnym przeglądzie pokrycia. Wykrywa się wtedy wszelkie usterki, nieszczelności lub zanieczyszczenia, które następnie są usuwane. Konserwację dachu przeprowadza się, aby uniknąć długiego i kosztownego gruntownego remontu pokrycia.

Uszkodzenia są najczęściej efektem oddziaływania czynników atmosferycznych. By utrzymać dach w dobrym stanie, należy regularnie sprawdzać, czy nie pojawiły się na nim glony, grzyby, czy nie został uszkodzony przez spadające gałęzie i szyszki oraz czy nie ma na nim śladów rdzy. W przypadku zauważenia niedoskonałości należy jak najszybciej je usunąć. Konserwacja papy termozgrzewalnej, ceramiki i blachy wymaga przeprowadzenia konkretnych prac i to w odpowiedniej kolejności.

Jakie prace wchodzą w skład konserwacji dachu blaszanego?

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, konserwując dachy z blachy, jest jego gruntowny przegląd. Przyjrzyj się pokryciu pod kątem tego, czy nie pojawiły się na nim pęknięcia, ogniska rdzy i odpryski. Zwróć też uwagę nawet na drobne przebarwienia. Takie usterki mogą wydawać się zaledwie małymi niedoskonałościami, ale jeżeli nie zostaną w porę usunięte, mogą spowodować poważne problemy.

Po przeglądzie dachu czekają na Ciebie kolejne zadania – w tym ewentualna naprawa pokrycia, jego zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi i czyszczenie.

Naprawa dachu z blachy

Profilaktyka przeglądów dachów zarówno dachów płaskich , dwu i czterospadowych będzie podobnym procesem.

  • nieszczelności – muszą one zostać jak najszybciej usunięte, aby wilgoć i woda nie miały dostępu do elementów konstrukcyjnych dachu i budynku. Przecieki najczęściej powstają w okolicach przebić dachowych takich, jak np. kominy. Przecieki takie można wstępnie zabezpieczyć klejami poliuretanowymi. Przy ich użyciu można również naprawić różnego rodzaju pękniecia i nieszczelności na dachach skośnych oraz płaskich – np. papa termozgrzewalna
  • zadrapania – mogą być spowodowane chociażby uderzeniem o pokrycie większej gałęzi. By je usunąć, wystarczy użyć specjalnej, przeznaczonej do tego farby.

Jeżeli jednak materiał został poważniej uszkodzony, lub jeśli podejrzewasz, że naprawy wymaga również więźba, czy też izolacja, powierz te zadania fachowcom.

Zabezpieczanie dachu blaszanego

Uszkodzenia mechaniczne mogą szybko pogorszyć stan dachu. Pokrycie dachowe składające się z elementów blaszanych powinno być regularnie uodparniane na kontakt z wodą powodującą korodowanie. Ich żywotność wydłuża nałożenie na blachodachówki oraz moduły i panele z blachy:

  • specjalnego impregnatu;
  • środków chroniących dach z blachy przed rozwojem na nim glonów i grzybów. Ich stosowanie ułatwia utrzymanie pokrycia w czystości;
  • preparatów, które chronią połać dachową zarówno przed oddziaływaniem wilgoci, jak i promieniowania UV. Zapobiegają one powstawaniu przebarwień na blasze.

Czyszczenie dachu z blachy

Wbrew pozorom z takim dachem należy postępować ostrożnie. Nigdy nie czyść go za pomocą ostrych narzędzi i silnych środków chemicznych. Mogłoby to spowodować uszkodzenie powłok ochronnych blachy, a w efekcie powstanie ognisk korozji. Do czyszczenia blaszanego dachu potrzebujesz:

  • myjki ciśnieniowej i łagodnego detergentu – za pomocą takiego sprzętu pozbędziesz się z pokrycia zalegających na nim liści, igliwia, fragmentów gałęzi, a także kurzu, pyłów i ptasich odchodów;
  • miękkiej szczotki – przyda ci się ona, aby wyczyścić zabrudzenia, z którymi nie poradziła sobie woda pod ciśnieniem, takich jak np. zielony nalot glonów.

Natomiast jeżeli już wiesz, że dach będzie wymagać naprawy, pamiętaj, aby po myciu starannie go odtłuścić. Służą do tego specjalne preparaty do stosowania na blachach.

Konserwacja dachu z blachy – jak często ją przeprowadzać?

Niezależnie od tego, czy twój dach jest pokryty papą, czy blachą, staraj się przeprowadzać przeglądy regularnie, jak najczęściej to możliwe. Zaleca się, aby wykonywać je minimum raz w roku – jesienią. To wtedy można przygotować dach do trudnego sezonu zimowego. Chcąc jednak być pewnym, że zimą śnieg, deszcze i porywisty wiatr nie wyrządziły szkód, warto sprawdzić stan pokrycia także wiosną. Musimy pamiętać o systemie orynnowania – jesteśmy również zobowiązani do przeprowadzania przeglądów drożności rynien i rur spustowych oraz przegląd stanu technicznego takiego systemu (wgniecenia, zadrapania, stan techniczny złączek rynnowych).

Nawet jeżeli twój dach składa się z najwyższej jakości blachodachówek czy blaszanych paneli lub modułów, nie traktuj po macoszemu jego konserwacji. Drobne usterki mogą pojawić się choćby na skutek gorszych warunków pogodowych. Ich usunięcie jest łatwe i mało kosztowne – w przeciwieństwie do szkód, które mogą powstać, jeżeli nie pozbędziesz się drobnych rys i nieszczelności.

Koszyk