Masz pytanie? Kliknij
Kąt nachylenia dachu – jak go obliczyć i wybrać?

Budowa domu to etap, podczas którego wiele kwestii wymaga rozważenia. W takiej sytuacji wybór kąta nachylenia dachu zwykle schodzi na dalszy plan, choć nie jest to do końca słuszne. Wpływa on bowiem na inne decyzje – takie, jak wybór pokrycia dachowego, czy też montaż okien dachowych. Powinien być również dopasowany do warunków klimatycznych panujących w danym regionie. Jaki zatem jest minimalny kąt nachylenia dachu? Jak go obliczyć i wybrać?

Jaki powinien być kąt nachylenia dachu

Na kąt nachylenia dachu wpływa między innymi rodzaj pokrycia dachowego, jakie inwestor planuje zastosować. Niektóre materiały nie są wskazane do stosowania na połaciach o zbyt dużym kącie nachylenia. Inne nie sprawdzą się natomiast na dachach o zbyt małym spadku. Przykładem są dachówki ceramiczne, które nie są przeznaczone na dachy płaskie. Powodem tego są wymagania względem szczelności pokrycia. Dla wszelkich typów dachówek (karpiówka, zakładkowa, łupek) optymalny kąt nachylenia wynosi powyżej 30 stopni.

Nieco bardziej uniwersalne jest stosowanie arkuszy blachy i blachodachówki. W zależności od tego, z jakiego materiału zostały wykonane i w jaki sposób zostały przygotowane do montażu można je układać przy minimalnym spadku dachu np. od 6 stopni. Gwarantuje to maksymalną szczelność pokrycia dachowego.

Konstrukcja budynku a kąt nachylenia dachu

Kąt nachylenia dachu jest obliczany przez architekta już na etapie planowania projektu domu i zwykle odbywa się to we współpracy z klientem. Już wtedy warto podjąć decyzję o kącie nachylenia dachu. Musi być on adekwatny do konstrukcji budynku i uwzględniać jej specyfikę. Wpływa to nie tylko na kwestie techniczne, takie jak szczelność pokrycia, lecz również na wygląd całego budynku.

Zmiana kąta nachylenia dachu, który został przewidziany w projekcie domu, jest dość skomplikowaną sprawą, szczególnie jeśli taką decyzję podejmie się już po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Warto pamiętać, że takie modyfikacje powodują ingerencję w konstrukcję budynku, dlatego wymagają ponownego ubiegania się o pozwolenie.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku chęci zmiany kąta nachylenia dachu w istniejących już domach jednorodzinnych. Wiąże się to między innymi ze zmianą obciążenia ścian szczytowych, stropu, a nawet fundamentów. W takiej sytuacji także trzeba złożyć wniosek o pozwolenie na wprowadzenie tak istotnych zmian.

Jak się liczy kąt nachylenia dachu?

Przelicznik nachylenia dachu wyznacza się według poniższego wzoru:

nachylenie [%] = 100 * tg α [0],

czyli mnożąc tangens kąta dachu przez 100.

Natomiast do przeliczenia procentów na stopnie służy następujący wzór:

nachylenie [0] = arctg (nachylenie [%] / 100 ) * 180 / π.

To najprostszy sposób, aby szybko obliczyć kąt nachylenia dachu.

Jaki jest najlepszy kąt nachylenia dachu?

W polskich warunkach klimatycznych optymalnym wyborem jest nachylenie połaci dachowych mieszczące się w przedziale 30-45 stopni. W rejonach o większym nasileniu opadów uzasadnione jest jednak stosowanie dachów o większych nachyleniach. Dotyczy to szczególnie obszarów, w których występują intensywne opady śniegu, czyli przede wszystkim południa kraju.

Dach o dużym spadku zapobiega gromadzeniu się na połaci niebezpiecznych ilości opadów i umożliwia swobodne spływanie topniejącego śniegu. Duże kąty nachylenia dachu pozytywnie wpływają na późniejsze bezpieczne użytkowanie obiektu. Można też, z uwagi na warunki pogodowe, zastosować rozwiązania dwu- lub czterospadowe. W takich miejscach zdecydowanie nie sprawdzi się płaski dach.

To właśnie z tego powodu spadziste dachy są charakterystyczne dla regionów górskich, gdzie istnieje największe ryzyko związane z konsekwencjami zalegania śniegu.

Jaki powinien być kąt nachylenia dachu jednospadowego?

Minimalny kąt dachu jednospadowego powinien wynosić 3 stopnie, choć zwykle stosuje się wyższe wartości. Większy spadek dachu pozwala na zaaranżowanie poddasza użytkowego, a także poprawia wydajność usuwania z połaci zarówno wody, jak i śniegu.

Należy jednak wziąć pod uwagę, iż zwiększenie spadku sprawia, że projekt staje się bardziej skomplikowany, a wraz z tym rosną koszty jego realizacji. Jest to związane między innymi z bardziej pracochłonnym mocowaniem elementów pokrycia, takich jak dachówka.

Warto również wziąć pod uwagę aspekty estetyczne. Wzniesienie dachu spadzistego tam, gdzie przewidziano płaski, może zaburzyć proporcje budynku.

Materiały używane na pokrycie

Kąt nachylenia dach dwuspadowego i jednospadowego wymusza zastosowanie określonego rodzaju pokrycia. Ma to szczególne znaczenie na dachach płaskich, gdzie największą uwagę trzeba poświęcić uzyskaniu idealnej szczelności. Co istotne, nie wszystkie materiały można układać na dachach o kącie nachylenia przekraczającym 45 stopni.

Dość sporą dowolność w tym zakresie można uzyskać, wybierając blachodachówkę. Jest to produkt uniwersalny, a zarazem łatwy w montażu. Może być zatem układany na dachach o różnym nachyleniu i ilości spadów.

Szukasz takich materiałów? Przejrzyj ofertę Florian Centrum. Znajdziesz w niej szeroki wybór produktów tworzonych według najnowszych technologii — trwałych, zapewniających szczelność, a przy tym estetycznych, dostępnych w różnych wzorach i kolorach. To pokrycie dachowe, które będzie inwestycją na wiele lat.

Koszyk