Każdy dach składa się z co najmniej kilku warstw. Są one niezbędne, by spełniał swoją funkcję, czyli chronił przed utratą ciepła i wpuszczeniem wilgoci (wody) z zewnątrz. Należy przy tym zapewnić prawidłową wentylację dachu. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ brak przepływu powietrza pomiędzy warstwami może grozić zagrzybieniem drewna i doprowadzić do osłabienia konstrukcji więźby dachowej jak również stratą parametrów izolacji cieplnej.
Ile warstw ma dach?
Konstrukcja dachu najczęściej przewiduje zastosowanie następujących warstw:
- płyta GK,
- folia paroszczelna,
- ruszt montażowy z ewentualnym wypełnieniem dodatkową warstwą wstępnego krycia,
- izolacja cieplna z wełny szklanej lub skalnej ułożona pomiędzy krokwiami,
- paroprzepuszczalna folia dachowa (FWK),
- kontrłaty – zalecana wysokość to 4 cm
- łaty montażowe pod pokrycie dachowe – standardowy przekrój to 4×6,
- pokrycie dachowe – np. blachodachówka,
- dokładna ilość warstw i ich liczba jest zależna od skomplikowania pokrycia, położenia danego budynku, rodzaju użytych materiałów i kąta nachylenia dachu.
Dokładny rodzaj warstw i ich liczba jest zależna od kąta nachylenia dachu.
Czemu służy wentylacja dachu
Właściwa wentylacja wymusza prawidłową cyrkulację powietrza. Jej działanie powoduje jego przepływ między poszczególnymi warstwami konstrukcji dachu. Ruch ten może się odbywać przez większe przestrzenie lub wąskie otwory wentylacyjne.
Swobodny przepływ powietrza jest niezbędny, by para wodna mogła wydostawać się z budynku. Nadmiar wilgoci może powodować zagrzybienie konstrukcji, z czasem jej osłabienie jak również stopniową degradację izolacji cieplnej. Brak zastosowania przestrzeni wentylacyjnych powoduje bezruch powietrza i sprawia, że wentylacja połaci jest nieefektywna.
Źródła zawilgocenia dachu
Są one związane przede wszystkim z zastosowanym pokryciem dachowym. W przypadku blach dachowych powodem gromadzenia się wilgoci mogą być błędy wykonawcze i skraplanie się pary wodnej. Na dachu krytym dachówkami problem jest podobny czyli przebicia dachowe i dostający się suchy śnieg pomiędzy zamki dachówek.
Przyczyną może być też nie w pełni właściwe funkcjonowanie membrany paroprzepuszczalnej, a także niewystarczająca cyrkulacja powietrza w budynku. W grę może wchodzić zarówno nieprawidłowe wentylowanie całego poddasza, brak lub niewłaściwa izolacja pokrycia dachowego jak i niezadbanie o prawidłowy przekrój szczeliny wentylacyjnej między pokryciem dachowym a warstwą termoizolacji.
Jak zapewnić dobrą wentylację dachu
Prawidłowa wentylacja wpływa na ogólny stan dachu i komfort budynku ( zimą nie występują straty ciepła a latem budynek się nie przegrzewa), dlatego zdecydowanie należy o nią zadbać. Trzeba zapewnić odpowiednie rozwiązanie i przekrój szczeliny wentylacyjnej- dopasować wysokość kontrłaty. Wysokość kontrłaty powinna wynosić min. 4 cm ponieważ kratka wentylacyjna zabezpieczająca wlot swoim przekrojem zabiera połowę wlotu powietrza. Wówczas uzyskujemy odpowiednią ilość powietrza przy okapie. Zwiększenie przekroju wentylacji dachu zależy także od kąta spadku i długości połaci. Okap dachu powinien zostać tak wykonany by woda mogła swobodnie z niego spływać. Akcesoria wspomagające przepływ powietrza pod pokryciem to np. dachówki wentylacyjne (metalowe, ceramiczne , cementowe).
Akcesoria dachowe używane do zapewnienia wentylacji dachu
Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, stosuje się:
- dachówki wentylacyjne,
- kominki odpowietrzające,
- kratki, owadówki, grzebienie wentylacyjne, itp.
Umożliwiają one wpuszczenie powietrza do wnętrza konstrukcji oraz sprawiają, że wilgotne powietrze może swobodnie wydostawać się na zewnątrz. Szczególnie polecane jest stosowanie dachówek wentylacyjnych. Przy długich krokwiach (powyżej 7 m) i zastosowaniu kontrłaty o wysokości 4 cm, należy zamontować je w trzecim rzędzie od kalenicy. Trzeba również zachować ich odpowiednią odległość pomiędzy akcesoriami, zwykle jest to 1 m.
Wentylacja dachu – przestrzenie wentylacyjne
Przepływ powietrza przez przestrzenie wentylacyjne odbywa się dzięki dwóm naturalnym zjawiskom: działaniu wiatru oraz istnieniu ciągu termicznego. Ciąg termiczny jest wywołany różnicą gęstości wynikającą z różnicy temperatury. Ciepłe i lżejsze powietrze jest wypychane przez cięższe — zimne. Im omawiana różnica jest większa, tym ciąg i prędkość powietrza są bardziej intensywne.
Ciąg działa tym lepiej, im wyższy jest kąt nachylenia połaci. Dlatego w konstrukcjach płaskich często występuje niewłaściwa wentylacja dachu. W ich przypadku czynnikiem wymuszającym cyrkulację powietrza jest wyłącznie wiatr.
Wentylacja dachu – co jeszcze jest potrzebne do zapewnienia wentylacji połaci dachowej
Aby wentylacja dachu działała prawidłowo, należy zadbać również o wlot powietrza pod deskowaniem, przy zastosowaniu szczeliny wentylacyjnej pomiędzy wełną a deską oraz otwory wylotowe w kalenicy lub ścianach szczytowych .
Powinny być one osłonięte siatkami metalowymi, które nie dopuszczą do dostawania się do wnętrza ptaków, owadów i gryzoni. Przekrój otworów wentylacyjnych powinien wynosić minimum 1/300 – 1/200 wentylowanej powierzchni dachu.
Podsumowanie – wentylacja podpokryciowa jest niezbędna
Dobrze wykonany dach to nie tylko pokrycie wysokiej jakości, ale również komfort użytkowania budynku. Aby zapewnić trwałość konstrukcji i uniknąć takich problemów, jak zawilgocenie krokwi czy izolacji termicznej (rozwój grzybów) należy bezwględnie zadbać o odpowiednie przekroje wlotów powietrza przy dodatkowym użyciu akcesoriów wentylacyjnych.
Jeśli szukasz takich akcesoriów i zależy Ci na ich najwyżej jakości, przejrzyj ofertę Florian Centrum. To miejsce, w którym znajdziesz wszystko to, co jest niezbędne do stworzenia funkcjonalnego, odpowiednio wentylowanego dachu. Oferujemy szeroki wybór produktów, które dopasujesz do swoich potrzeb.