Masz pytanie? Kliknij
Koszt dachu – jak prawidłowo przygotować kosztorys?

Budowa dachu dwuspadowego to przedsięwzięcie składające się z wielu etapów. Jeśli natomiast zdecydujesz się, by miał on więcej niż dwie połacie, prace będą jeszcze bardziej skomplikowane. Kosztorys wykonania konstrukcji dachowej i ułożenia pokrycia zawsze należy uwzględnić przy budowie domu już na samym początku, ponieważ cena dachu stanowi istotną składową wszystkich wydatków. Sprawdź, ile to kosztuje.

Budowa dachu – jakie materiały będą potrzebne?

Postawienie w pełni funkcjonalnej konstrukcji to nie tylko budowa więźby dachowej i ułożenie na niej pokrycia dachowego z wybranego materiału. To również wiele dodatkowych prac, które wymagają zakupu odpowiednich produktów tworzących poszycie dachu.

Budowa dachu obejmuje między innymi położenie kontrłat, pokrywanie folią dachową, montaż blachodachówki i montaż rynien. W zależności od projektu może również przewidywać montaż okien połaciowych i wykończenia poddasza.

Niezbędnym etapem podczas tworzenia konstrukcji jest pokrycie dachu. Koszt wykonania wszystkich prac zależy w dużej mierze od jego rodzaju. Wybór materiału zawsze powinien uwzględniać bryłę dachu, ponieważ nie każdy może być układany na wszystkich typach połaci. Przykładowo dach płaski wymaga dobrania takiego pokrycia, które może być stosowane przy minimalnym nachyleniu.

Zatem koszty budowy składają się z wydatków ponoszonych na wszystkie materiały potrzebne do wykonania prac. Zobacz, ile to kosztuje na przykładzie dachu dwuspadowego.

Koszt budowy 1m2 dachu w 2022 roku – materiały budowlane

Zobacz, ile aktualnie kosztują materiały na budowę dachu dwuspadowego.

 • Drewno na krokwie – koszt jednej krokwi 50 x 100 x 3000 mm – około 20 zł, kwota ta może wzrosnąć nawet dwukrotnie w przypadku krokwi o wymiarach 140 x 70 x 3000 mm.
 • Więźba dachowa prefabrykowana – średnio 85 zł/m3.
 • Łaty do mocowania – od 1 zł do 3,5 zł za sztukę przy zakupie całej palety.
 • Kontrłaty impregnowane 2.5/5 cm – około 2,5 – 4 zł/mb.
 • Folia wstępnego krycia – od 200 zł do ponad 1000 zł w zależności od właściwości.
 • Folia paroizolacyjna – od 2-3 zł/m2 standardowej folii polietylenowej do 8-10 zł/m2 folii paroizolacyjnej aktywnej.
 • Wełna mineralna o grubości 15 cm — około 75 zł/m2.
 • Płyty kartonowo-gipsowe – od około 50 zł za sztukę standardowego produktu do 100 zł za sztukę płyty gipsowo-kartonowej giętkiej.
 • Dachówki ceramiczne – około 5 zł za sztukę, czyli około 60 zł/m2 pokrycia dachowego wykonanego dachówką ceramiczną.
 • Dachówki cementowe – około 35-40 zł/m2 pokrycia dachówką cementową
 • Blachodachówki – od 20 zł/m2 blachodachówki zwykłej do 30 zł/m2 materiału wzmocnionego.
 • Rynny – z PVC: 60-80 zł/mb, stalowe powlekane: 80-100 zł/mb, cynkowo-tytanowe: 150-200 zł/mb, miedziane: 250-350 zł/mb.
 • Dodatki – śruby, kątowniki itp. – cena waha się w zależności od rodzaju produktu.

Co ma wpływ na koszty wykonania dachu?

Koszt budowy dachu dwuspadowego jest zależny w dużej mierze od ceny zastosowanych produktów. Duże znaczenie ma pokrycie dachowe i materiał, z jakiego zostanie wykonane. Przykładowo dachówka ceramiczna jest najdroższym rodzajem produktu (wśród najczęściej wykorzystywanych).

Ułożenie pokrycia dachowego to jednak nie wszystko. Wpływ na cenę ma także ocieplenie poddasza i ceny zastosowanych do tego materiałów. Konstrukcja dachu dwuspadowego i koszt drewna to zatem tylko początek. Wycena musi również uwzględniać koszty robocizny.

Koszty robocizny dachu

Koszty robocizny dachu zależą od wielu czynników. Sprawdź, jak obecnie kształtują się średnie ceny na rynku usług budowlanych.

 • Konstrukcja więźby dachowej — około 4500 zł.
 • Ułożenie dachówki ceramicznej — około 6000 zł.
 • Wstawienie okien dachowych – 250 – 900 zł za jedno okno.
 • Zakładanie rynien – 30 zł – 50 zł/mb rynien.
 • Ocieplanie poddasza wełną mineralną — 30 zł – 90 zł/m2.

Jaki jest koszt zrobienia dachu?

Koszt budowy dachu dwuspadowego o powierzchni 150 m2 to około 47 000 zł przy uwzględnieniu ceny materiałów i robocizny na II kwartał 2022 roku. Warto jednak pamiętać, że są to dane jedynie szacunkowe. Ostateczna cena zależy od wielu czynników.

Jednym z nich jest koszt robocizny dachu. W zależności od regionu kraju kwoty, które należy zapłacić wykonawcom, mogą się od siebie znacząco różnić. Są one zależne także od poziomu skomplikowania prac i wybranych materiałów. W domu jednorodzinnym z dachem dwuspadowym będą z pewnością nieco niższe niż w przypadku dachów płaskich. Koszt podnoszą także wszelkie obróbki blacharskie.

Kolejną kwestią, która wpływa na koszt pokrycia dachu, jest obecność dodatkowych elementów, takich jak okna połaciowe. Jeśli projekt dachu je przewiduje, przygotuj się na znacznie wyższe wydatki.

Wpływ na ostateczną cenę ma także występowanie trójkątnych ścian bocznych, wymiary powierzchni dachu, typ pokrycia i wiele innych aspektów. Przy tworzeniu kosztorysu upewnij się więc, że cena uwzględnia dodatkowe koszty.

Weź również pod uwagę, że materiały budowlane stale drożeją. Jeśli więc Twój dach dwuspadowy ma powstać dopiero za rok, przygotuj się na to, że ceny takich produktów mogą być wyższe niż dzisiaj.

 

Koszyk