Masz pytanie? Kliknij
Jaka papa na dach deskowany?

Papa podkładowa i wierzchnia na dach deskowany to od lat tak samo popularne rozwiązania. Pomagają one zabezpieczyć drewniane elementy dachu przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi. Jednocześnie można ją pozostawić na deskach na dłużej – odwlekając w czasie ułożenie dachówek czy blachodachówek.

W ofercie Florian Centrum nie znajdziesz pap na dach, ale możemy ci zaoferować pełne doradztwo w tym zakresie. Zarówno od naszych fachowców, jak i z tego artykułu dowiesz się, jakie są ich rodzaje i który z nich będzie dobrym wyborem na twoje pokrycie dachowe.

Papy można pogrupować, biorąc pod uwagę następujące kryteria:

  • przeznaczenie – istnieją zarówno papy przeznaczone do wykonywania wierzchnich, jak i tworzenia spodnich warstw w wielowarstwowych pokryciach dachowych oraz w układach wodoszczelnych i wodochronnych;
  • rodzaj użytej posypki – dostępne są papy z grubo i drobnoziarnistą posypką oraz takie całkowicie jej pozbawione;
  • sposób montażu – papy można mocować tradycyjnie za pomocą lepiku, a także poprzez zgrzewanie. By była trwale przymocowana do dachu, można przeprowadzić montaż mechaniczny – wykorzystuje się do niego gwoździe do papy i specjalne łączniki przeznaczone do betonu. Niektóre papy przykleja się – są to produkty samoprzylepne;
  • rodzaj użytej masy asfaltowej do powlekania osnowy – papy są produkowane z użyciem asfaltu oksydowanego i modyfikowanego.

Jaka papa na dach?

Papa dachowa układana na deskach decyduje o tym, czy dach będzie szczelny i wytrzymały. Do wyboru masz kilka rodzajów takiego krycia:

  • papy asfaltowe podkładowe – to dobry podkład pod gonty bitumiczne, dachówki i blachodachówki. Te papy podkładowe wykorzystuje się też do tworzenia tzw. zielonych dachów. Mają one specjalne otwory, przez które mogą przerastać korzenie kwiatów i traw;
  • papy asfaltowe wierzchniego krycia – mają bezpośredni kontakt z czynnikami atmosferycznymi. Składają się z warstwy wodoszczelnej, przeciwwilgociowej i paroszczelnej. Papa wierzchniego krycia pozostaje na widoku. Dlatego do ich produkcji wykorzystywane są różnokolorowe posypki;
  • papy wentylacyjne – mają specjalne otwory, które umożliwiają cyrkulację powietrza. Ich montaż oznacza mniejsze ryzyko zawilgocenia dachu;
  • papy termozgrzewalne – na ich spodniej warstwie znajduje się bitum. Aby je zamontować, trzeba ogrzać je palnikiem gazowym. Do zalet papy termozgrzewalnej zalicza się trwałość i szczelność połączeń oraz łatwość ich układania.

Deskowanie pokryte papą

Deskowanie z papą ma wiele zalet. Jest to tradycyjne poszycie dachu, które przez pewien czas może przez zastępować dachówki czy blachodachówki. Po ułożeniu papy na deskach powstaje konstrukcja, po której można wygodnie poruszać się podczas kolejnych prac dekarskich. Mimo że nie jest to najczęściej ostateczne pokrycie dachu, to i tak wyróżnia je duża oporność na czynniki atmosferyczne.

Wybór desek na deskowanie

Wybierając materiały na deskowanie, zwróć uwagę na:

  • rodzaj drewna wykorzystanego do produkcji desek – powinno być ono suche. Papy izolacyjne najlepiej mocować na deskach poddanych impregnacja ciśnieniowej;
  • wymiary – przyjmuje się, że do wykonania deskowania potrzebne są deski o szerokości od 12 do 15 cm i o grubości od 24 do 25 mm;
  • wykończenie – wybieraj gładkie i równe deski.

Papa termozgrzewalna na dach deskowany

Papy zgrzewalne sprawdzają się zwłaszcza na dachach o niewielkim spadku. W przypadku stromych konstrukcji ich układanie może być utrudnione. Rozgrzany, rozpuszczony materiał może zacząć spływać.

Jeżeli papa termozgrzewalna ma dłużej służyć jako pokrycie dachowe, to należy ułożyć jej dwie warstwy. Dzięki temu stworzy ona szczelną i trwałą powłokę. Na deskach musi znaleźć się najpierw papa termozgrzewalna podkładowa (mocowana za pomocą papiaków), a dopiero następnie przykleja się do niej przez zgrzewanie wierzchnią warstwę.

Papa izolacyjna na dach – rozwiązanie na lata

Papa izolacyjna – w zależności od jej rodzaju – może być układana zarówno na dachach płaskich i skośnych. Chroni ona drewnianą więźbę dachową przed czynnikami atmosferycznymi. Zabezpiecza drewno przed kontaktem z wilgocią, rozmiękczeniem, zmianami temperatur oraz przed promieniowaniem UV. Jest ona rozwiązaniem na lata, jednak ze względu na estetykę i jeszcze większą wytrzymałość dach docelowo pokrywa się dachówkami – z ceramiki lub blachy. Musimy pamiętać że dach deskowany i papowany nie oddycha, dlatego należy wykonać wentylację pod tym pokryciem. Jeżeli nie zostanie to wykonane – grozi to wykraplaniem pary wodnej na deskowaniu zamkniętym papą.

Papa na deskowaniu – trwałe i solidne wstępne krycie dachu

Najlepsze papy termozgrzewalne, do których produkcji wykorzystano asfalt modyfikowany, gwarantują maksymalną szczelność pokrycia dachowego. Są trwałe, a dzięki zastosowaniu specjalne posypki, mogą być też estetyczne. Pokrywa się je – i to często z dwóch stron – hydrofobową masą asfaltową. Dzięki temu nie ma mowy o tym, aby papa termozgrzewalna przeciekała. Jest ona droższa od innych tradycyjnych pokryć tego typu, jednak jej ułożenie z wykorzystaniem odpowiednio wysokiej temperatury gwarantuje jej trwałość – może ona przetrwać nawet do 30 lat.

Najlepsza papa nie zastąpi jednak dachu wykończonego blachą lub ceramiką. Jest ona doskonałym podkładem, ale to dopiero te pokrycia zapewniają najlepszy efekt estetyczny. Blachodachówki są sztywne, odporne na czynniki atmosferyczne, a oprócz tego świetnie się prezentują. Dlatego nawet jeżeli ułożysz na deskach papę o wyśrubowanych parametrach, nie rezygnuj z docelowego pokrycia dachowego.

Koszyk