Masz pytanie? Kliknij
Dach z blachodachówki – warstwy i budowa krok po kroku

Dach z blachodachówki składa się z kilku warstw: konstrukcji nośnej z krokwi, sztywnego poszycia, izolacji przeciwwilgociowej, łat i kontrłat oraz pokrycia z arkuszy blachodachówki. Krycie dachu blachodachówką zyskuje coraz większą popularność ze względu na dobre właściwości techniczne i estetyczne tego produktu. Pokrycie dachowe w postaci blachodachówki skutecznie łączy zalety tradycyjnej dachówki ceramicznej z nowoczesną technologią obróbki blachy.

Jakie są podstawowe warstwy dachu z blachodachówki?

Jak wygląda dach z blachodachówki? Warstwy dachu z blachodachówki to:

  • krokwie jako konstrukcja nośna,
  • folia dachowa jako izolacja przeciwwilgociowa,
  • kontrłaty i łaty tworzące ruszt,
  • arkusze blachodachówki jako warstwa wierzchnia powierzchni dachu.

Podłoże wymaga wyjątkowo starannego przygotowania, nieco innego niż w przypadku innego rodzaju pokrycia, gdzie występuje blacha trapezowa, dachówka ceramiczna lub w przypadku blachy płaskiej. Najpierw montowana jest konstrukcja nośna z krokwi, które należy wypoziomować i zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi. Na krokwiach można wykonać sztywne poszycie – na sztywnym poszyciu powinna znaleźć się membrana paroprzepuszczalna, która chroni przed wilgocią pod pokryciem dachowym. System łat i kontrłat tworzy wentylowaną przestrzeń dla prawidłowego funkcjonowania pokrycia dachowego.

Dach z blachodachówki – warstwy i budowa krok po kroku

Jaki kąt nachylenia dachu jest optymalny dla blachodachówki?

Optymalny kąt nachylenia dachu dla blachodachówki wynosi od 14 do 60 stopni. Dla zapewnienia prawidłowego odpływu wody warto sprawdzić rekomendacje producenta dla danego produktu dotyczącą kąta nachylenia. Wartość kąta nachylenia dachu ma znaczenie dla szczelności pokrycia dachowego. Przy niskim kącie nachylenia dachu niezbędne jest wykonanie pełnego sztywnego poszycia oraz zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń. Na długości połaci należy zadbać o prawidłową wentylację, ponieważ to zapobiega kondensacji pary wodnej pod powierzchnią dachu. Warstwy szczelności wstępnego krycia, są podane np. w wytycznych Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.

Jak przygotować dach pod montaż blachodachówki?

Przygotowanie dachu pod montaż blachodachówki wymaga wykonania konstrukcji nośnej, ułożenia folii dachowej, zamontowania kontrłat i łat oraz wykonania niezbędnych obróbek blacharskich. Poniżej krótka instrukcja, która krok po kroku wyjaśnia, jak przygotować dach pod układanie blachodachówki.

  1. Dokładna ocena stanu więźby dachowej – należy sprawdzić przekątną konstrukcji. Konstrukcja musi być stabilna, bez odkształceń i uszkodzeń.
  2. Montaż membrany dachowej lub folii dachowej, czyli dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią. Membranę układamy poziomymi pasami i zaczynamy od okapu, z odpowiednim zakładem zależnym od pochylenia kąta dachu. Membrana powinna być lekko napięta, ale nie za mocno.
  3. Montaż kontrłat i łat. Kontrłaty (listwy pionowe) montujemy wzdłuż krokwi i tworzymy przestrzeń wentylacyjną między membraną a pokryciem. Na kontrłatach przybijamy łaty poziome z rozstawemi precyzyjnie dopasowanym do typu wybranej blachodachówki.
  4. Montaż pasa nadrynnowego w celu kierowania wody do rynny oraz pasów podrynnowych. W koszu dachowym (miejsce styku dwóch połaci dachowych) instalujemy specjalne obróbki, podobnie przy kominie i innych elementach przechodzących przez dach.
  5. Montaż wywietrzników kalenicowych (kominki wentylacyjne) oraz kratek wentylacyjnych przy okapie. Prawidłowa wentylacja zapobiega kondensacji pary wodnej pod pokryciem i przedłuża żywotność całej konstrukcji.

Przed rozpoczęciem prac zaleca się przygotowanie niezbędnych elementów (obróbki blacharskie rynny koszowe i haki rynnowe). Na etapie przygotowania szczególną uwagę trzeba zwrócić na prawidłowe wypoziomowanie pokrycia dachowego i przekątnej powierzchni dachu.

Dach z blachodachówki – warstwy i budowa krok po kroku

Jak prawidłowo układać arkusze blachodachówki?

Dach z blachodachówki – warstwy i budowa krok po kroku

Arkusze blachodachówki układa się od prawej do lewej strony lub od lewej do prawej. Jeśli blachodachówka jest symetryczna to kierunek układania jest dowolny. Jeżeli mamy ustaloną przekątną dachu to bardzo wygodnym sposobem jest montaż blachodachówki modułowej od góry w dół. To dlatego, że taki kierunek montażu zapewnia prawidłowe zachodzenie na siebie kolejnych arkuszy, co gwarantuje szczelność pokrycia. Należy pamiętać o prawidłowym mocowaniu wkrętami, najlepiej według zaleceń producenta danej blachodachówki. Podczas montażu zwracajmy uwagę na to aby blachodachówka miała pełen zakład poprzeczny i dolegała jedna do drugiej.

Obok kod QR do praktycznej instrukcji montażu blachodachówki modułowej Nel od Florian Centrum.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas montażu blachodachówki?

Podczas montażu blachodachówki należy położyć nacisk na właściwe przygotowanie podłoża, prawidłowe wykonanie zakładów, odpowiednie mocowanie wkrętami oraz zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Podczas prac dekarskich istotne jest prawidłowe wykończenie kalenic i narożników dachowych gąsiorami. Na placu budowy należy chronić arkusze blachy przed uszkodzeniami i promieniowaniem UV. W miejscach przejść przez dach (np. kominy) powinna być wykonana obróbka blacharska zapewniająca szczelność. Profesjonalnie wykonane pokrycie z blachodachówki zapewnia wieloletnią trwałość. System rynnowy i prawidłowo wykonane obróbki blacharskie stanowią integralną część całego pokrycia dachowego, o czym nie wolno zapominać.

Warto wybierać produkty od sprawdzonych dystrybutorów. Florian Centrum, obecny na rynku od niemal 30 lat producent i dystrybutor pokryć i akcesoriów dachowych, oferuje najwyższej jakości wyroby, spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających konsumentów.

Koszyk